Daniel Asaftei, campion balcanic la Ju-Jitsu

2296
Sportivul constănțean Daniel Asaftei a cucerit medalia de aur la ediția 2010 a Campionatului Balcanic de Ju-Jitsu pentru seniori, competiție care s-a desfășurat, zilele trecute, la Banja Luka (Bosnia-Herțegovina).
Fost campion mondial de juniori, Asaftei a fost cel mai bun la categoria 69 kg, unde a câștigat fără probleme toate cele patru lupte. Bine s-a comportat și celălalt constănțean prezent în concurs, Cristian Bostă, medaliat cu argint la secțiunea 85 kg.
"Daniel s-a pregătit mult pentru Balcaniadă, efectuând inclusiv un stagiu complex și la munte, la Zărnești, lângă Brașov. Acum, se antrenează în vederea participării la Campionatul Mondial de Unifight, care va avea loc, la începutul lunii noiembrie, la Minsk (Belarus)", a declarat, pentru "Cuget Liber, tatăl campionului, Ion Asaftei.
Lotul care a reprezentat România la Campionatul Balcanic a fost alcătuit din 12 sportivi, iar din delegația oficială, a făcut parte, în calitate de arbitru, și constănțeanul Dan Ungureanu.