Cupa Mării Negre la ciclism și-a desemnat învingătorii

312

Ediția a ll-a a Cupei Mării Negre la ciclism s-a încheiat, sâmbătă, odată cu etapa a lll-a, ce a strâns la start peste 50 de concurenți, împărțiți pe patru categorii, având ca obiectiv ocuparea unui loc pe podium după întocmirea ierarhiei finale.

Iată-i și pe cei mai buni cicliști ai etapei a lll-a: 5-7 ani, feminin - 1. Alexia Hampu; 5-7 ani, masculin - Matei Butuc; 8-11 ani, feminin - 1. Anastasia Ganea; 8-11 ani, masculin - Ștefan Simion; 12-14 ani, feminin - 1. Maria Coteanu; 12-14 ani, masculin - 1. Mihnea Harasim; 15-18 ani, feminin - 1. Ana Maria Nichifor; 15-18 ani, masculin - 1. Alexandru Iacob.

Clasamentul general, întocmit pe baza punctajului acumulat pe parcursul celor trei etape, îi are ca lideri pe Ana Maria Pătrașcu (5-7 ani, feminin), Ioana Oana (8-11 ani, feminin), Maria Coteanu (12-14 ani, feminin), Ana Maria Nichifor (15-18 ani, feminin), Matei Gabriel Butuc (5-7 ani, masculin), Ștefan Simion (8-11, masculin), Mihnea Harasim (12-14 ani, masculin și 15-18 ani, masculin).

"A fost o competiție frumoasă, care a scos la iveală sportivi de real talent. Doar prin astfel de concursuri putem ajuta ciclismul românesc să revină unde a fost. Anul viitor, vom face și mai multe acțiuni de popularizare a acestui sport, dar și până la finalul anului vom mai organiza încă o activitate", a declarat președintele Clubului Bilal Constanța, Victor Bănescu.