Divizia A la handbal feminin

CSU Neptun a legat trei victorii în turneul de la Slobozia

289

După o pauză de o lună de la ultimul turneu al Seriei C din Divizia A la handbal feminin, CSU Neptun a revenit în forţă în arenă, echipa constănţeană reuşind să încheie turneul găzduit de Sala „Andreea Nica” din Slobozia cu trei victorii din tot atâtea meciuri.

Bazându-se, față de turneul precedent, şi pe Mihaela Stănciulescu, și pe Corina Demici, o junioară care a revenit în lot, CSU Neptun a pornit în trombă turneul de la Slobozia.

Fetele antrenate de Ion Ivan și Lăcrămioara Ilie s-au impus în primul meci, cu scorul de 34-24, în faţa celor de la ACS Amy Slatina. Soarta întâlnirii fusese decisă încă din prima repriză, constănţencele având avantaj de opt goluri la pauză, 21-13, după un joc sigur şi eficient. CSU Neptun a închis meciul spectaculos, în ultima secundă, cu o aruncare de la 9 metri cu zidul în față, gol reuşit de Georgiana Negoiță.

Pentru CSU Neptun, au marcat: Gabriela Moldoveanu 9, Mihaela Stănciulescu 7, Bianca Căldare 6, Andreea Pintilie 3, Georgiana Negoiță 3, Maria Ilie 2, Diana Hudițianu 2, Anastasia Dulceață 1, Mihăilă 1.

A doua victorie a Neptunului a venit în meciul cu CNE Râmnicu Vâlcea, la capătul unui joc dominat categoric de echipa constănţeană. Cu o apărare foarte bună, fetele antrenate de Ion Ivan și Lăcrămioara Ilie s-au distanțat treptat până spre final, când Vâlcea a redus din diferența de pe tabelă. 13-9 în favoarea Constanţei a indicat tabela la pauză, iar scorul final a fost 30-27.

Golurile Neptunului au fost marcate de Mihaela Stănciulescu 11, Andreea Pintilie 6, Gabriela Moldoveanu 5, Bianca Căldare 3, Maria Ilie 1, Georgiana Negoiță 1, Ceandani Pal 1, Anastasia Dulceață 1 şi Denisa Bari 1.

Ultimul meci al turneului, disputat în compania HCM-ului Slobozia, a fost cel mai echilibrat. Constănțencele au avut un debut foarte bun, au condus permanent în prima repriză şi, graţie unui joc solid, la pauză aveau trei „lungimi” avans, 13-10. În partea a doua, gazdele au revenit spectaculos, au preluat conducerea, însă finalul partidei a fost gestionat mai bine de jucătoarele de la malul mării. Mihaela Stănciulescu a spulberat orice îndoială a victoriei, ducând echipa în avantaj în ultimul minut de joc, astfel că rezultatul final, 24-22, a fost unul muncit și pe măsura jocului prestat.

Ceandani Pal şi Andreea Pintilie au înscris cele mai multe goluri ale Neptunului, câte 6, celelalte marcatoare fiind Gabriela Moldoveanu 5, Mihaela Stănciulescu 3, Bianca Căldare 3 şi Diana Hudițianu 1.

În urma acestor victorii în serie, CSU Neptun şi-a consolidat poziţia secundă în clasamentul Seriei C, cu 28 de puncte. Lideră este Ştiinţa Bucureşti (31 de puncte, un meci mai puţin disputat), podiumul fiind completat de CSM Bucureşti II (19 p), echipă fără drept de promovare.