Cupa României la baschet feminin

CS Phoenix, victorie mare la Cluj-Napoca

221

Echipa feminină de baschet CS Phoenix Constanța a făcut un meci mare, în sala "Horia Demian" din Cluj-Napoca, învingând formația gazdă CSU, scor 77-73 (31-32), în manșa tur a Cupei României, faza optimilor de finală.

CS Phoenix a dictat ritmul partidei din prima secundă a jocului, terminând primul sfert cu 20-11, însă a cedat inițiativa spre finalul sfertului doi, atunci când CSU a intrat în avantaj, scor 32-31. Discursul de la vestiare al antrenorului Predrag Stanojcic le-a mobilizat pe dobrogence, care au preluat din nou frâiele jocului. Scor final 77-73, iar returul de la Constanța se anunță unul de foc.

"Locomotiva" echipei constănțene a fost americanca Chelsea Douglas, cea care a încheiat partida cu 31 de puncte marcate, 10 pase decisive, 5 recuperări și 4 intercepții. Evoluții notabile au mai realizat Cristian Cutaș (18 puncte, 11 recuperări) și Ecaterina Armanu (11 puncte, 8 recuperări).

Returul va avea loc sâmbătă, 29 septembrie, de la ora 18, la Sala Sporturilor din Constanța.