Divizia A1 la volei feminin

CS Medgidia, specialistă în revenirile pe final de set

194

Echipa feminină de volei CS Medgidia a debutat cu dreptul în întrecerile de la Târgu Mureş, gazda turneelor patru şi cinci din returul Diviziei A1.

Jucătoarele antrenate de Florin Voinea şi Radu Began s-au impus, sâmbătă, cu scorul de 3-0 (25-20, 25-21, 27-25), în faţa celor de la CSU Belor Galați, însă, deşi socotelile s-au încheiat în minimum de seturi, meciul nu a fost o simplă formalitate.

CSU Belor Galați și-a vândut scump pielea, voleibalistele constănţene fiind conduse pe majoritatea începuturilor de set, dar mai apoi au ridicat nivelul de joc și au revenit spectaculos. Medgidia a luptat pentru fiecare minge, a recuperat punct cu punct şi a găsit resurse pentru a închide setul trei, când lucrurile ar fi putut deveni periculoase.

Adriana Matei (19 p) şi Andreea Petra (14 p) au fost cele mai bune de la formaţia constănţeană.

„Suntem pe drumul cel bun, acesta fiind unul dintre jocurile pe care-l putem cataloga drept bun. Și indicatorii tehnici și fizici mi-au plăcut, dar tot timpul e loc de mai bine. Urmează, luni, un meci la fel de important”, a declarat, la finele partidei cu CSU Belor Galați, antrenorul principal Florin Voinea.

CS Medgidia va disputa, luni, 22 martie, de la ora 14.00, tot la Târgu Mureş, partida cu CS U NTT Data Cluj.

În derby-ul DA1, găzduit, sâmbătă, de sala „Anton Pongratz” din Târgu Mureş, CSM Târgovişte a învins campioana CSM Volei Alba Blaj, cu scorul de 3-2 (25-15, 19-25, 25-18, 19-25, 15-10).

În clasament, pe prima poziţie se află CSM Târgovişte (50 puncte, 18 jocuri), urmată, în ordine, de CSM Volei Alba Blaj (49 p, 18 j), CS Dinamo Bucureşti (42 p, 19 j) şi CS Medgidia (35 p, 18 j).