CS Cleopatra a bifat o nouă victorie pe terenul echipei CNAV

143

Ieri, la București, a avut loc meciul dintre CNAV și CS Cleopatra Mamaia, contând pentru eta-pa a zecea a Campionatului Național de rugby juniori U19. Constănțenii au învins fără probleme, scor 59-16. Sâmbătă, 2 mai, CS Cleopatra va evolua pe teren propriu, împotriva formației CSS Bârlad.

v v v

Naționala României a participat, recent, la Campionatul European U19 de rugby în 7, desfășurat în Franța, la Vichy, unde s-a clasat pe poziția a patra. Din lotul României, au făcut parte și doi jucători de la CS Cleopatra - Andrei Iurea și Ionel Melinte.

"Stejăreii" au încheiat grupa pe prima poziție, după ce au dispus, pe rând, de Rusia (17-10), Ungaria (54-0) și Lituania (52-0). În faza sferturilor de finală, Ro-mânia a întâlnit reprezentanta similară a Germaniei, pe care a învins-o, scor

19-7. În semifinale, tricolorii au pierdut meciul cu Portugalia, scor 7-12, după ce, la pauză, conduceau cu 7-0. În finala mică, România s-a aflat față-n față cu Irlanda, care s-a impus cu 17-7. Titlul european a revenit Franței, care a dispus în finală de Portugalia, scor 40-0.