Final de sezon în sportul cu bila de celuloid

Constănţenii, pe podium la „maratonul” de tenis de masă de la Buzău

Joi, 24 Decembrie 2020, 17:43
714
Cei mai buni jucători de tenis de masă din România şi-au dat întâlnire, zilele trecute, la sala Clubului Sportiv Şcolar din Buzău, unde Federaţia Română de Tenis de Masă a organizat patru competiții importante, de la startul cărora nu au lipsit nici reprezentanţii Constanţei.

Un veritabil „maraton” al sportului cu bila de celuloid, ultimul pe anul 2020, a avut loc în sala buzoiană. Startul s-a dat cu întrecerile Campionatului Naţional individual de tineret, urmate de partidele din Cupa României - tineret şi seniori şi Top 16 - seniori.



Dintre constănţeni, cel mai bun rezultat l-a reuşit Paul Mladin, de la CS Topstar TT, jucătorul în vârstă de 21 de ani cucerind medalia de argint la Top 16 - seniori. După trei victorii (3-1 cu Adrian Uţă, în optimi, 3-2 cu Alexandru Manole, în sferturi, şi 3-0 cu Lucian Munteanu, în semifinale), Mladin a acces în finală, unde a fost învins la mare luptă, scor 2-3, de Alexandru Cazacu.
Tot în Top 16 - senioare a evoluat şi Ioana Băiaşu (15 ani), de la LPS „Nicolae Rotaru”, constănţeanca fiind însă învinsă în sferturi de finală, scor 1-3, de Luiza Popescu.



Extrem de spectaculoase au fost şi finalele Campionatului Național individual de tineret. La masculin, frații Cristian şi Iulian Chiriță și-au disputat supremaţia, iar la feminin, constănţeanca Elena Zaharia (16 ani), de la LPS „Nicolae Rotaru”, chiar dacă a pierdut, s-a luptat de la egal la egal cu mai experimentata Andreea Dragoman (20 de ani), de la CSA Steaua Bucureşti, componentă a lotului naţional.


Iar la Cupa României - tineret, medaliile de bronz au fost împărţite de Elena Zaharia şi mezina Bianca Mei-Roşu (13 ani), ambele de la LPS Constanţa.


XXX



Iată configuraţia podiumurilor în turneul de la Buzău:
Top 16 - seniori: 1. Alexandru Cazacu (CS Mioveni), 2. Paul Mladin (CS Top Star TT Constanța), 3. Alin Spelbuș (CS TT Pristavu Câmpulung) şi Lucian Munteanu (CS Mioveni).

Top 16 - senioare: 1. Daniela Bărzoi (CSM Craiova), 2. Ana Cristina Barbu (CSM Arad), 3. Daniela Găină (CSS Slatina) şi Luiza Popescu (CSM Craiova).

Cupa României - seniori: 1. Alexandru Cazacu (CS Mioveni), 2. Darius Movileanu (CSA Steaua București), 3. Rareș Șipoș (SCM Gloria Buzău) şi Dragoș Bujor (CSA Steaua București).

Cupa României - senioare: 1. Bernadette Szocs, 2. Andreea Dragoman (ambele CSA Steaua București), 3. Tania Plăian şi Adela Strună (ambele CSM Bistrița).

Cupa României - tineret: 1. Andreea Dragoman (CSA Steaua București), 2. Tania Plăian (CSM Bistrița), 3. Elena Zaharia şi Bianca Mei-Roșu (ambele LPS Constanța).

Campionatul Național individual de tineret - masculin: 1. Cristian Chiriță (CSA Steaua București), 2. Iulian Chiriță (CS Voința Câmpulung), 3. Rareș Șipoș (CSM Gloria Buzău) şi Darius Movileanu (CSA Steaua București).

Campionatul Național individual de tineret - feminin: 1. Andreea Dragoman (CSA Steaua București), 2. Elena Zaharia (LPS Constanța), 3. Tania Plăian şi Adela Strună (CSM Bistrița).

Pagina a fost generata in 0.2311 secunde