Campionatele Europene de șah rapid, super-finala juniorilor

Constănțenii, făcuți mat în runda întâi

416
Niciunul dintre sportivii constănțeni care au participat la super-finala Campionatului European de șah rapid pentru juniori nu a reușit să depășească etapa inaugurală.

Runda de deschidere a super-finalei a fost parcă una blestemată pentru șahiștii de la malul mării, toți cei trei temerari pierzând partidele cu același scor, 0-2. Nu trebuie omis, însă, faptul că adversarii lor au fost mai în vârstă și mult mai experimentați. George Mălureanu (12 ani; Palatul Copiilor / CS Cleopatra Mamaia) a fost învins de sârbul Petar Krstic (18 ani), Florin Covaci (10 ani; Noua Generație Mangalia) a cedat în fața lui Sebastian Horvat (14 ani; România), în timp ce Riza Salim (8 ani; Palatul Copiilor / Congaz) n-a rezistat atacurilor lui Lazar Nestorovic (14 ani; Serbia).
Delegația României și-a completat, însă, în super-finală, salba
de medalii. La feminin, Sabina Francesca Foișor a ocupat locul întâi, iar Teodora Trăistaru, poziția a treia. La masculin, Cristian Chirilă
s-a situat pe locul secund.
Campionatele Europene de juniori de la Subotica (Serbia) continuă acum cu probele de blitz și dezlegări. Șahiștii constănțeni sunt însoțiți la competiție de antrenorii Claudiu Iordache și Andrei Furcă.