Constănțencele au dominat Jocurile Internaționale la tenis de masă din Cipru

179

Orașul Lefkosa din Cipru a găzduit, în perioada 22-24 octombrie, cea de-a XIX-a ediție a Jocurilor Internaționale "Dr. Kucuc" la tenis de masă, competiție la care au participat și patru sportive din Constanța: Bianca Mei-Roșu, Andreea Teglaș, de la Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru", Camelia Mitrofan și Denisa Urîtu, de la CS Farul.

Proba de simplu a fost dominată clar de micuțele sportive de la malul mării. Camelia Mitrofan a cucerit medalia de aur, după ce a învins-o în marea finală pe Denisa Urîtu, în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Bianca Mei-Roșu și Andreea Teglaș, ambele terminând competiția cu același număr de puncte.

În proba de dublu, medaliile de aur au fost adjudecate de Camelia Mitrofan și Denisa Urîtu, care au trecut în finală de Bianca Mei-Roșu și Andreea Teglaș.

Junioarele au cucerit medaliile de aur și în proba pe echipe a turneului, astfel că România a avut rezultate foarte bune la această competiție.

Sportivele au fost însoțite de antrenorul coordonator Timea Urszuly, dar și de psihologul Mioara Șincan.