260
CM 2018. Selecționata Franței s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Belgiei - franta11-1531256144.jpg

Selecționata Franței s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), marți seara, la Sankt Petersburg, în prima semifinală a competiției, scrie Agerpres

Franța, campioană mondială în 1998, va juca a treia sa finală mondială grație golului marcat de fundașul Samuel Umtiti (51).

Belgia, semifinalistă și în 1986, a ratat din nou șansa de a juca pentru trofeu și va lupta în finala mică.

''Diavolii roșii'' au avut o posesie mai bună și au încercat să spargă blocada apărării franceze, dar au avut puține șanse, iar atunci s-a opus Lloris.

Prima ocazie a partidei a fost ratată de Hazard (15), care a trimis un șut la colțul lung, puțin pe lângă poartă. ''Les Bleus'' au replicat cu un șut fără preluare al lui Matuidi (18), din marginea careului, prins Courtois.

Echipa lui Roberto Martinez a fost din nou aproape de gol în min. 19, când șutul lui Hazard a fost respins de Varane peste poartă. Lloris (21) a fost salvator la șutul din întoarcere al lui Alderweireld.

Francezii au avut o suită de ocazii până la pauză, dar Giroud a reluat cu capul pe lângă, la centrarea lui Pavard (31), iar apoi nu a reușit reluarea la centrarea lui Mbappe (34). Griezmann (33) a șutat peste poartă din afara careului, iar Courtois a fost providențial la șutul lui Pavard (39), lansat în careu de Mbappe.

În prelungirile primei reprize, Umtiti a gafat în propriul careu la centrarea lui De Bruyne (45+1), dar Lukaku nu a fost atent pentru a profita.

''Les Bleus'' au început mai bine repriza a doua și Giroud (51) a fost blocat de Kompany în careu. La cornerul care a urmat, executat de Griezmann, Umtiti a trimis la colțul scurt cu capul, balonul fiind deviat și de Fellaini, iar Franța era în avantaj.

Belgienii au încercat din răsputeri să construiască faze la poarta lui Lloris, dar așezarea Franței a fost impecabilă, tot jucătorii lui Deschamps fiind cei mai periculoși.

După ce Moussa Dembele l-a blocat pe Giroud (56), De Bruyne (61) a ratat șutul din careu la o minge înaltă, Fellaini (65) a trimis pe lângă poartă, cu capul, mingea centrată de Mertens. Una din puținele situații mari a fost și șutul lui Witsel, din afara careului, respins de Lloris (81). Lukaku (89) a ratat întâlnirea cu mingea trimisă de De Bruyne, la ultima oportunitate a belgienilor.

Pe contra, Franța a fost aproape să marcheze și golul al doilea, dar Courtois (90+3) a prins șutul lui Griezmann, iar apoi tot portarul lui Chelsea a respins mingea șutată de Tolisso (90+6).

Franța, care a dovedit că este echipa mai matură, se impusese de fiecare dată în confruntările de la turnee finale, 3-1 în 1938, 4-2 în finala mică în 1986, la Cupa Mondială, și 5-0 la EURO 1984, ''cocoșii'' obținând apoi trofeul continental.

Selecționata antrenată de spaniolul Roberto Martinez era neînvinsă de 23 de meciuri, ultimul eșec al belgienilor fiind produs de Țara Galilor, în sferturile EURO 2016. Atacantul Romelu Lukaku avea 17 goluri și 3 pase de gol în ultimele sale 13 apariții în tricoul ''diavolilor roșii''.

În finala de duminică, Franța va înfrunta câștigătoarea dintre Croația și Anglia, semifinală programată miercuri la Moscova (ora 21,00).

Franța - Belgia 1-0 (0-0)

A marcat: Samuel Umtiti (51).

Sankt Petersburg, stadionul Sankt Petersburg: 64.286 spectatori

Cupa Mondială FIFA 2018, semifinală

Au evoluat echipele:

Franța: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 2. Benjamin Pavard, 4. Raphael Varane, 5. Samuel Umtiti, 21. Lucas Hernandez - 6. Paul Pogba, 13. Ngolo Kante - 10. Kylian Mbappe, 7. Antoine Griezmann, 14. Blaise Matuidi (12. Corentin Tolisso, 86) - 9. Olivier Giroud (15. Steven Nzonzi, 85). Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve neutilizate: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola - 19. Djibril Sidibe, 3. Presnel Kimpembe, 17. Adil Rami, 22. Benjamin Mendy, 8. Thomas Lemar, 20. Florian Thauvin, 18. Nabil Fekir, 11. Ousmane Dembele.

Belgia: 1. Thibaut Courtois - 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 5. Jan Vertonghen - 22. Nacer Chadli (21. Michy Batshuayi, 90+1), 7. Kevin De Bruyne, 19. Moussa Dembele (14. Dries Mertens, 60), 6. Axel Witsel, 8. Marouane Fellaini (11. Yannick Carrasco, 80) - 9. Romelu Lukaku, 10. Eden Hazard (căpitan). Selecționer: Roberto Martinez.

Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels - 23. Leander Dendoncker, 20. Dedryck Boyata, 3. Thomas Vermaelen, 17. Youri Thielemans, 16. Thorgan Hazard, 18. Adnan Januzaj.

Arbitru: Andres Cunha; arbitri asistenți: Nicolas Taran, Mauricio Espinosa (toți din Uruguay); arbitru de rezervă: Cesar Ramos (Mexic); arbitru asistent de rezervă: Marvin Torrentera (Mexic)

Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenți video: Roberto Diaz (Spania), Mauro Vigliano (Argentina), Paolo Valeri (Italia)

Cartonașe galbene: E. Hazard (63), Alderweireld (71), Kante (87), Mbappe (90+3), Vertonghen (90+4).