CM 2018. Anglia A DEMOLAT Panama! Kane, pe urmele legendarului Lineker

71

Anglia a făcut spectacol cu Panama și s-a impus clar, scor 6-1, după o primă repriză în care Penedo a încasat nu mai puțin de 5 goluri.

Stones a deschis festivalul de goluri în minutul 8, după ce a punctat printr-o lovitură de cap. Harry Kane a marcat apoi din penalty, Lingard a făcut 3-0, iar în ultimele minute englezii au mai punctat de încă două ori: Stones a izbutit dubla, la fel ca Harry Kane.

După pauză, Anglia nu a mai forțat, punctând o singură dată. Harry Kane a reușit tripla, devenind al treilea englez cu hat-trick la un Campionatul Mondial, după Hurst și Lineker.

Panama a marcat golul de onoare în minutul 78, prin Baloy, devenind a 74-a țară care marchează la un Campionat Mondial.

După cea mai clară victorie din istorie la un Campionat Mondial, Anglia se califică pentru prima oară în optimi din 2010 încoace.

ECHIPELE:
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier (Rose ’70), Young, Loftus-Cheek, Lingard (Delph ‘63) – Sterling, Kane (Vardy ‘63)

Selecționer: Gareth Southgate

Panama: Penedo – M. Murillo, R. Torres, Escobar, Davis – G. Gomez (Baloy ’69) – Barcenas (Arroyo ’69), Cooper, Godoy (Avila ’62), J.L. Rodriguez – N. Perez

Selecționer: Hernan Gomez