Cine sunt campionii Turului Dobrogei și Cupei "Mării Negre" la ciclism

524
Cine sunt campionii Turului Dobrogei și Cupei

Ediția a patra a Turului Dobrogei 2018 la ciclism și-a desemnat câștigătorii, duminică, în urma clasamentului general.

Nu mai puțin de 30 de rutieri legitimați la opt cluburi s-au întrecut pe durata celor patru runde desfășurate zilele pe raza județului Constanța. Anul acesta, Turul Dobrogei s-a adresat doar juniorilor și cadeților.

Astfel, în concursul masculin, la categoria juniori, configurația podiumului a fost următoarea: 1. Ciprian Jitaru (Torpedo Zărnești), 2. Valentin Vasiloiu (Petrolul Ploiești), 3. Adi Narcis Marcu (Torpedo Zărnești). La cadeți, constănțeanul Mihnea Harasim (ACS Bike Squad) a terminat pe locul doi, fiind întrecut de Ioan Dobrin (CS Otopeni). Podiumul a fost completat de Csongor Imre Bodor (Novak Cycling Academy).

La feminin, în urma punctajelor cumulate, învingătoare au fost Maria Ecaterina Stancu (Olimpia București) - la juniori, și Andreea Maria Bobârnac (Olimpia București) - la cadeți.

Competiția a fost organizată de Clubul Bilal Constanța, în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța, Federația Română de Ciclism, Primăria Constanța și VIVO! Constanța.

Tot duminică s-a încheiat și cea de-a cincea ediție a Cupei "Mării Negre" la ciclism, destinat copiilor cu vârste cuprinse între 5 și 14 ani. Iată câștigătorii fiecărei categorii: Apostol Matei (5-6 ani, masculin), Ioana Pătrașcu (7-8, feminin), Matei Cucu (7-8 ani, masculin), Anais Bobocea (9-10 ani, feminin), Mihai Brînză (9-10 ani, masculin), Oana Ioana (10-11 ani, feminin), Carol Popa (11-12 ani, masculin), Denisa Toader (13-14 ani, feminin), Matei Ion (13-14 ani, masculin).