Christoph Daum: "De ce să-mi dau demisia? Să fim uniți!"

108
Christoph Daum:

Reprezentativa României a fost învinsă de selecționata Poloniei, scor 3-1 (1-0), sâmbătă, la Varvoșia, în etapa a șasea a grupei E de calificare la Cupa Mondială din 2018. Toate golurile polonezilor au fost marcate de Robert Lewandowski.

Selecționerul Christoph Daum a declarat, sâmbătă seară, după meciul pierdut cu scorul de 1-3 în fața Poloniei, că după un astfel de joc trebuie analizată situația și să se vadă de ce este nevoie pentru ca România să ocupe locul doi în grupă. El nu se gândește la varianta unei eventuale demisii și spune că pentru națională nu este imposibil să ajungă pe poziția a doua, dar va fi foarte dificil.

Ne așteptam la un rezultat mai bun, toată lumea este dezamăgită. Am primit trei goluri din faze fixe și ne-am trezit prea târziu. După un astfel de meci trebuie să ne analizăm situația, să calculăm câte puncte ne trebuie pentru locul doi. Nu spun că este imposibil, dar e foarte dificil", a spus Daum la TVR.

Întrebat dacă se gândește să părăsească naționala României, el a răspuns: "De ce?". Selecționerul a precizat că mesajul său este că trebuie să se investească în tineri. "Să fim uniți în situații dificile", a adăugat el.

Reprezentativa României a fost învinsă de selecționata Poloniei, scor 3-1 (1-0), sâmbătă, la Varvoșia, în etapa a șasea a grupei E de calificare la Cupa Mondială din 2018. Toate golurile polonezilor au fost marcate de Robert Lewandowski. Lewandowski a marcat în minutele 28 (penalti), 57 și 62 (penalti). Pentru "tricolori", Stancu a înscris în minutul 76.