Cât ghinion! Simona Halep, învinsă în finala turneului de la Madrid

397

Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep, nr. 3 WTA, a fost învinsă de olandeza Kiki Bertens, nr. 7 WTA, scor 4-6, 4-6, sâmbătă, în finala turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale în valoare de 7.021.128 dolari.

Simona Halep a început bine finala, s-a desprins la 3-1 și 4-2, pe fondul erorilor comis de olandeză, dar nu a reușit să își fructifice serviciul de două ori la rând și jocul său s-a crispat, a comis greșeală după greșeală și a pierdut setul inaugural, luând doar trei puncte în această parte a meciului.

Kiki Bertens a continuat să joace foarte bine și în debutul setului secund și a condus cu 2-0, înainte ca Halep să pună capăt seriei de șase game-uri consecutive a olandezei. Constănțeanca a reintrat în meci, egalând situația, 2-2, Bertens a făcut un nou break și s-a desprins la 4-2, apoi Simona a bifat un game la zero pe serviciul său. Avea să aibă însă un ghinion teribil, în game-ul 8, la 15-30, când olandeza a trimis o minge mult afară, dar aceasta a nimerit-o în… picior, astfel că scorul a devenit 30-30, în loc să fie 15-40. Bertens s-a salvat cu serviciul și s-a impus cu 6-4, la a treia minge de meci, după o oră și 27 de minute.

Simona Halep ratează astfel șansa de a reveni pe primul loc în topul WTA și rămâne cu premiul cuvenit finalistei - 608.700 euro și 650 de puncte.