Bucurie la fotbal feminin. Selena SN Constanța a produs surpriza

228

Motiv de sărbătoare în fotbalul feminin constănțean. Echipa Selena SN Constanța, antrenată de Diana Gidu și Niculina Radu, a debutat cu dreptul în actualul sezon de Liga 1.

Constănțencele au jucat, pe stadionul "SNC", împotriva echipei Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. Echipa oaspete era cotată drept favorită clară înaintea partidei, însă fetele de la malul mării s-au mobilizat și au făcut un meci incredibil.

Selena SN Constanța s-a impus cu scorul de 2-1, după golurile înscrise de Alexandra Otlocan, în minutul 25, și Maria Popa, în minutul 39. Pentru gruparea din Odorheiu Secuiesc, a înscris Rita Mitri, în minutul 70.
De precizat faptul că Vasas Femina a ratat și o lovitură de la 11 metri, la scorul de 2-1 pentru echipa de pe litoral.
Formula de start a formației constănțene a fost următoarea: Mădălina Grecu (cpt.), Alexandra Vintilă, Andreea Novac, Diana Drosu, Alexandra Otlocan, Niculina Vălimăreanu, Elena Duță, Alina Cimpoieș, Ionela Dumitru, Maria Popa, Elena Arete. Rezerve: Gabriela Lupu, Crina Rida, Violeta Vlad și Bianca Boboașă.

În etapa a doua, Selena SN Constanța va înfrunta, în deplasare, campioana en titre, Universitatea Olimpia Cluj.