Liga Naţională de baschet masculin

BC Athletic Neptun a scăpat printre degete prima victorie a sezonului

171

Echipa masculină de baschet BC Athletic Neptun Constanţa a fost foarte aproape de a obţine prima victorie din actuala ediţie a Ligii Naţionale. Găzduit de sala „Gabriela Szabo” din Voluntari, meciul dintre „Gladiatorii din Tomis” şi CSA Steaua Bucureşti a fost unul extrem de echilibrat, încheiat însă cu victoria „militarilor”, scor 69-65.

S-a mers umăr la umăr în primul sfert, 20-20, iar în sfertul secund, o aruncare de trei puncte a făcut diferenţa, 19-16. Tot la egalitate s-a terminat şi sfertul al treilea, 15-15, iar în decisiv, Steaua a gestionat mai bine ultimele secunde şi a mai pus un punct în tabloul general, 15-14.

„Am fost aproape, dar, din păcate, noi rămânem cu fazele spectaculoase, iar ei cu victoria. De luptat, nu ne oprim, asta e sigur”, a declarat team-managerul BC Athletic, Andrei Talpeş.

Echipa constănţeană a avut în Iulian Orbeanu principalul marcator (18 p), pe lista de jucători remarcaţi figurând Mario Adrian Lazăr (nouă recuperări) şi americanul Kendall Davon Bell (nouă pase decisive).

BC Athletic Neptun şi CSA Steaua s-au mai întâlnit, în acest an, în turneul de la Constanța, Steaua impunându-se atunci tot la patru puncte diferență, la capătul unui meci foarte strâns.

Pentru jucătorii antrenați de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici și Vladimir Mihai, urmează un nou meci infernal, vineri, 19 martie, de la ora 20.00, cu formaţia gazdă, CSO Voluntari, care ţinteşte un loc pe podium. Iar sâmbătă, 20 martie, de la ora 17.00, constănţenii vor disputa restanţa de campionat cu U-BT Cluj-Napoca, ardelenii fiind în cursa pentru titlu.

Meciul cu CSO Voluntari va fi transmis în direct pe Digi Sport și Look Sport, iar restanța cu U Cluj va putea fi urmărită pe FRB TV.

Iată şi alte rezultate înregistrate în partidele din Liga Naţională de baschet masculin: CSO Voluntari - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 70-79 (a 14-a victorie consecutivă în campionat pentru ardeleni!), FC Argeş Piteşti - BC CSU Sibiu 75-84, CSM VSKC Miercurea Ciuc - CS Municipal Focşani 66-77-66.

În clasament, lideră este BC CSU Sibiu (30 puncte, 16 jocuri), urmată, în ordine, de U-Banca Transilvania Cluj-Napoca (28 p, 14 j) şi FC Argeş Piteşti (27 p, 16 j). BC Athletic Neptun ocupă locul 14 (ultimul), cu 14 puncte.

Adunarea Generală Ordinară de Alegeri la Federaţia Română de Baschet va avea loc în data de 15 aprilie 2021, ora 10:00, la sediul FRB. În funcţie de evoluţia pandemiei, în acord cu dispoziţiile în vigoare, locul de desfăşurare al evenimentului va putea fi modificat, cu informarea prealabilă a participanţilor.