Barcelona s-a distrat pe Santiago Bernabeu. Real Madrid, în corzi

10787

FC Barcelona s-a calificat în finala Cupei Spaniei la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe rivala Real Madrid cu scorul de 3-0, chiar pe terenul acesteia (Santiago Bernabeu), în manșa secundă a semifinalelor competiției.

După 1-1 în prima manșă a semifinalelor competiției, Real a dominat prima repriză din ''El Clasico'' și și-a creat mai multe ocazii de gol, fără a reuși să înscrie. Catalanii au dovedit pragmatism după pauză, punctând de trei ori din două șuturi pe poartă: Luis Suarez a deschis scorul (50), Raphael Varane (69) a marcat în propria poartă, Ousmane Dembele fiind la originea ambelor faze, pentru ca același Suarez să încheie tabela dintr-un penalty transformat printr-o ''scăriță'' (73), după ce tot el a fost faultat în careu de Casemiro.

Barca va juca a șasea sa finală consecutivă în Copa del Rey, un record, ultimul act fiind programat în data de 25 mai, la Sevilla, pe stadionul ''Benito Villamarin''. Catalanii au câștigat ultimele patru ediții alte trofeului.

Adversara din finală va fi decisă joi seara, dintre Valencia și Betis Sevilla, care au terminat nedecis în tur, 2-2.

Pe ''Santiago Bernabeu'', în fața a 80.442 spectatori, au evoluat echipele:
Real Madrid: Keylor Navas - Dani Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Reguilon - Modric, Casemiro (Fede Valverde, 75), Kroos - Lucas Vazquez (Bale, 68), Benzema, Vinicius (Marco Asensio, 81).
FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Sergi Roberto, Busquets (Arthur, 85), Rakitic - Messi, Luis Suarez (Arturo Vidal, 78), Ousmane Dembele (Coutinho, 75).