Liga a III-a la fotbal, Seria a III-a

Axiopolis a surclasat pe Gloria Albeşti în derby-ul judeţean

198

Derby-ul dobrogean al etapei a noua a Ligii a III-a la fotbal, ultima a turului, s-a disputat, sâmbătă, la Cernavodă, faţă în faţă aflându-se Axiopolis şi Gloria Albeşti.

Soarta întâlnirii s-a decis încă din prima repriză, Axiopolis intrând la cabine cu avantaj consistent, 4-1. După pauză, tot gazdele au mai înscris de două ori, scorul final fiind 6-1.

Pentru Axiopolis, au marcat Cosmin Ionică (min. 13, 28 şi 45), Raphael Stănescu (min. 26 şi 71) şi Emil Licu (min. 54), golul de onoare al Gloriei fiind reuşit de Mihai Remus Ştefan (min. 38).

Cea de-a treia echipă constănţeană participantă în competiţie, FC Viitorul II, nu a mai jucat meciul cu ACSM Oltenița. Motivul? Unul „de sezon”: mai mulţi jucători ai echipei călărăşene au fost depistaţi pozitivi la testele pentru Covid-19, astfel că partida a fost reprogramată pentru data de 18 noiembrie.

În celelalte jocuri ale etapei, s-au înregistrat următoarele rezultate: Mostiștea Ulmu - Recolta Gheorghe Doja 3-0, Agricola Borcea - SC Popești Leordeni 3-2, CS Afumați - Înainte Modelu 1-0.

În clasamentul Seriei a III-a, după nouă etape, echipele constănţene ocupă următoarele poziţii: Axiopolis Cernavodă - locul 2 (17 puncte), FC Viitorul II - locul 7 (11 puncte, un meci mai puţin disputat), Gloria Albeşti - locul 8 (6 puncte, un meci mai puţin disputat). Lideră este CS Afumaţi (25 puncte).

Etapa viitoare, prima a turului, dacă virusul Covid-19 nu va încurca socotelile, echipele constănţene vor evolua după următorul program: vineri, 13 noiembrie: FC Viitorul II - Înainte Modelu; sâmbătă, 14 noiembrie: Axiopolis Cernavodă - Mostiștea Ulmu şi Agricola Borcea - Gloria Albeşti.