Au urcat pe locul 2! FC Viitorul, spectacol în partida cu Gaz Metan Mediaș

137

FC Viitorul a făcut spectacol în etapa a noua din Liga 1. Echipa lui Gheorghe Hagi a primit, luni seară, la Ovidiu, vizita celor de la Gaz Metan Mediaș, echipă care traversa o perioadă extrem de bună, după ce câștigase ultimele patru meciuri jucate în campionat.

Viitorul a început bine și, în minutul 16, Gabi Iancu a deschis scorul cu un șut puternic, după o centrare bună venită din partea lui Boboc.

Bogdan Țîru a făcut 2-0 în minutul 64, pentru ca același Iancu să își treacă în cont dubla 10 minute mai târziu și să ducă scorul la 3-0. Ardelenii s-au trezit târziu și au redus din diferență în minutul 82, prin Fernandes, care l-a învins pe Căbuz cu un șut senzațional de la mare distanță. Brazilianul Rivaldinho a stabilit scorul final, 4-1 pentru Viitorul, după ce a transformat elegant o lovitură de la 11 metri.

În urma acestei victorii, FC Viitorul a egalat-o pe Gaz Metan la puncte (18) și se află pe locul al doilea, la două "lungimi" în spatele liderului CFR Cluj.

În etapa viitoare, trupa lui Hagi va juca tot pe teren propriu, în compania celor de la Poli Iași.