297
Au învins Taiwanul și Coreea de Nord! Tricolorele fac senzație la Mondialele de tenis de masă - auinvins-1525276973.jpg

Naționala feminină a României a reușit o victorie splendidă cu Coreea de Nord, 3-1, marți seară, la Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Halmstad (Suedia), în urma căreia a câștigat Grupa C și s-a calificat direct în sferturile de finală.

Bernadette Szocs a adus primul punct al tricolorelor, după 3-1 (11-6, 4-11, 11-7, 11-8) cu Kim Song I, apoi constănțeanca Elizabeta Samara a mărit avantajul echipei României: 3-2 (11-13, 6-11, 11-7, 11-8, 14-12) cu Cha Hyo Sim. Kim Nam Hae a punctat pentru asiatice, învin-

gând-o pe Daniela Dodean Monteiro cu 3-1 (12-10, 5-11, 13-11, 11-7). Punctul victoriei României a fost reușit de Samara, după 3-1 (11-3, 10-12, 15-13, 13-11) cu Kim Song I.

Tot marți, România a învins Taiwanul cu 3-0.

România a ocupat primul loc în clasament, cu 9 puncte, urmată de Coreea de Nord (9 p), Taiwan (8 p), Olanda (7 p), Polonia (6 p) și Cehia (6 p).

Primele trei clasate din fiecare grupă la eșalonul Championship Division se califică mai departe, câștigătoarele celor patru grupe urmând să ajungă direct în sferturi (China, Japonia, Coreea de Sud și România). Formațiile clasate pe pozițiile 4-6 în grupe vor continua să joace pentru locurile 13-24.

România va juca în sferturi împotriva câștigătoarei dintre Hong Kong și Taiwan.

v v v

România a obținut patru victorii și a pierdut un singur meci în grupă, 1-3 cu Olanda, după o situație controversată.

Înainte de începerea meciului, Viorel Filimon, antrenorul echipei naționale a României, s-a prezentat pentru întocmirea foii de concurs, la ora 19.12. În acel moment, a constatat că arbitrul completase deja foaia României, invocând faptul că antrenorul trebuia să se prezinte cu 60 minute înainte, în acord cu noua regulă adoptată în Jury meeting, cu o seară înainte, la ora 19.00. În ciuda insistențelor antrenorului român, arbitrul a refuzat categoric să-l lase pe acesta să termine foaia și a completat singur echipa, în ordine alfabetică.

Federația Română de Tenis de Masă a contestat acest lucru și după consultări ale regulamentului a ales să se joace în formula completată de arbitru, Irina Ciobanu, Adina Diaconu și Daniela Dodean (fără Eliza Samara și Bernadette Szocs, componentele principale ale echipei naționale).

România a depus un protest oficial, cerând rejucarea meciului, dar acesta a fost respins, iar scorul rămânând cel înregistrat, 1-3.