Liga Națională de baschet masculin

Au cedat pe final! BC Athletic, înfrângere la Galați

243

Baschetbaliștii de la BC Athletic Constanța au fost foarte aproape de primul succes din Liga Națională - Grupa Galbenă, pe terenul celor de la CSM Phoenix CSU Galați.

Jucătorii antrenați de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici și Vlad Mihai au condus ostilitățile, în sala "Dunărea", mai bine de jumătate din timp, însă nu au putut duce până la capăt acel ritm excelent. La pauză, "Gladiatorii din Tomis" conduceau cu 47-34, însă au cedat ultimele două sferturi, iar scorul final a fost 81-74 în favoarea gălățenilor.

Pentru BC Athletic, marcatori au fost Brandon Lockhart (19 p; 3x3), Deondre Ray (18 p; 1x3), Dani Mâinea (13 p; 1x3), Andrei Oprean (11 p; 3x3), Brandon McLean și Alin Andrieș (câte 4 p), Samuel Berkelund (3 p), Nicu Ciucă (2 p).

BC Athletic a terminat meciul cu 42 de recuperări, dintre care 21 ale lui Deondre Ray!

Săptămâna aceasta, BC Athletic revine pe teren propriu, unde va primi vizita CSM-ului Mediaș, vineri, 5 aprilie, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor din Constanța.