Atletism / Daniela Stanciu, pe locul cinci la Europenele în sală

172

Atleta Daniela Stanciu a fost extrem de aproape de a cuceri o medalie pentru România la Campionatul European în sală de la Torun (Polonia). În vârstă de 33 de ani, Daniela Stanciu s-a clasat pe locul cinci în proba de săritură în înălțime.
După ce a trecut din prima peste ștacheta înălțată la 1,80 m, 1,85 m, 1,89 m și 1,92 m, Daniela a ratat de trei ori la 1,94 m.
Totuși, trebuie subliniat că performanța de 1,92 m reprezintă cel mai bun rezultat al sezonului pentru atleta din țara noastră, dar îi aduce și cel mai bun rezultat la o competiție de asemenea nivel.

Andrea Miklos (22 ani) s-a clasat pe locul șase în finala de la 400 m, cu timpul de 52,10 secunde, la Campionatul European în sală de la Torun (Polonia).
În calificări, Andrea scosese timpul de 52,57 secunde, pentru ca în semifinale să alerge în 52,41 secunde, informează Federaţia Română de Atletism.

Florentina Iusco, ultima sportivă din România care a câștigat o medalie la un Campionat European în sală - bronz la Praga, în 2015, la lungime -, a terminat pe locul 8 finala de la Torun. Eleva lui Nicolae Alexe a sărit 6,38 m. După ce a depășit primele două încercări, Florentina a mai sărit 6,33 m, 6,33 m și 6,36 m.