Atleții de la CS Farul, medaliați la Internaționalele României

158

Sâmbătă și duminică, pe stadionul "Nicolae Dobrin" din Pitești, au avut loc Campionatele Internaționale de atletism ale României "Iolanda Balaș Soter", destinate tuturor categoriilor de vârstă, competiție la care au luat parte și sportivii constănțeni.

Atletul Ionuț Neagoe (antrenor Angela Popescu) a reușit să devină campion internațional al României după ce s-a impus în proba de 200 de metri. Sportivul legitimat la CS Farul a cucerit și medalia de argint a probei de 100 de metri. Cea de-a treia medalie a fost adusă de Cristina Bujin (antrenor Bogdan Tudor), atleta calificată la Jocurile Olimpice de la Rio terminând concursul de triplusalt pe locul trei.

În cadrul acestei competiții, Ancuța Bobocel și-a îndeplinit baremul ce îi asigură calificarea la Jocurile Olimpice 2016, după ce s-a impus fără probleme, sâmbătă, în proba de 3.000 metri obstacole.