Atlet de la CS Farul, vicecampion balcanic

160

România a ocupat locul al doilea în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori de la Pitești, cu 10 de aur, 7 de argint și 9 de bronz. Turcia s-a clasat pe primul loc, cu un total de 27 de medalii, iar pe locul trei a terminat Grecia, cu 23 de medalii.

Una dintre medaliile delegației tricolore a fost câștigată de atletul Răzvan Cristian Grecu (antrenor Daniel Cojocaru), de la CS Farul Constanța, care a terminat pe locul secund proba de triplusalt, cu o săritură ce a măsurat 15,84 metri, fiind întrecut de un alt român, Alexandru Tache, 16,04 metri.

Cea mai bună sportivă a competiției a fost Milica Gardasevic, din Serbia, care a adunat, conform sistemului IAAF de punctare al performanțelor, 1.121 de puncte pentru performanța sa de 6,56 în proba de lungime, la masculin remarcându-se Odysseas Mouzenidis, din Grecia, care a primit 1.101 puncte pentru cei 19,67 metri reușiți la proba de aruncare a greutății.