Ana-Maria Greceanu, dublă campioană națională la marș

3375
Atleta constănțeană Ana-Maria Greceanu (Farul - Dinamo) a devenit dublă campioană națională, atât la tineret, cât și la seniori, în proba de 20 km a Campionatului Național de marș pe șosea, de la Reșița. Greceanu, sportivă pregătită de Stana Mihăilescu, a încheiat cursa în 1:37:24.61.
Mihăilescu a mai avut doi sportivi în concurs, la juniori II, Florin Toma (Farul) și Maria Axinte (LPS "Nicolae Rotaru" CSS - Farul). Toma a ocupat locul șapte la 10 km (56:01.00), iar Axinte a fost a zecea la 5 km (28:16.00).
În aceeași perioadă, atleții Farului au participat și la o fază zonală de copii, la București. La copii 2, Andrei Cojocaru (antrenoare, Evelina Lisenco) a fost primul la triatlon. La copii 1, Valentin Scanghel (antrenori, Cecilia Gevat și Alin Larion) a ocupat locul trei la lungime (5,34 m) și șapte la 60 m (8,27 s). La aceeași categorie de vârstă, ștafeta feminină de 4X1 tur (Raluca Dumitrașcu, Andreea Vicoleanu, Sabina Nastu, Larisa Gaspar), pregătită de Lisenco, a încheiat competiția pe cinci.
Rezultate bune pentru Farul și la Cupa Europei pentru aruncări lungi de iarnă, competiție care s-a desfășurat în Franța, în localitatea Arles, din regiunea Provence-Alpes-Cote d’Azur. La disc, Nicoleta Grasu (Dinamo - Farul) a ocupat locul trei, cu 59,92 m (cea mai bună performanță a sa din acest sezon). Pe treapta a treia a podiumului a urcat și Anca Heltne (Farul - CSM București), la greutate. Performanța, 19,11 m, e cea mai bună a sa de până acum, precedenta măsurând 19,08 m.