Al doilea eşec al sezonului. FCV Farul, învinsă de Chindia Târgovişte

150

FCV Farul Constanţa a suferit a doua înfrângere din acest sezon. Echipa de la malul mării a pierdut, cu scorul de 0-2 (0-1), partida cu Chindia Târgovişte, susţinută în deplasare, în cadrul etapei a noua a Ligii I la fotbal.

Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate pe finalurile de repriză, în minutele 40, respectiv 84, având acelaşi autor, Popa, jucătorul Chindiei finalizând de fiecare dată faze clasice de contraatac.

FCV Farul Constanţa (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani, Dussaut (min. 46, Dobrosavlevici), Larie, Ghiţă, Boboc, Artean, Pires (min. 46, Mladen), Purece (min. 76, Petre), Ganea (min. 61, Ciobanu), Betancor, Pitu (min. 46, Sali).

Etapa viitoare (24/27 septembrie), FCV Farul va juca, pe teren propriu, cu CS Mioveni. Până atunci, „marinarii” vor mai susţine o partidă pe teren propriu, cea cu Sepsi Sfântu Gheorghe, contând pentru 16-imile de finală ale Cupei României. Meciul este programat miercuri, 22 septembrie, de la ora 18.00, pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu.

În schimb, FCV Farul II s-a impus, cu scorul de 2-0 (0-0), în derby-ul etapei a patra a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a, disputat, în faţa propriilor suporteri, în compania formaţiei SC Popeşti-Leordeni.

Golurile echipei constănţene au fost marcate de Carlo Casap (min. 76) şi Sasha Agiveli (min. 86).

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: Înainte Modelu - ACSM Olteniţa 2-0, Gloria Albeşti - CS Afumaţi 1-0, Recolta Gh. Doja - Agricola Borcea 0-1, FC Voluntari II - CSM Feteşti 6-0.