Agenda Olimpică

309
Iată cele mai importante evenimente înregistrate, luni, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.

Naționala de polo a României, învinsă de Serbia, scor 4-12
Echipa națională de polo a României a pierdut, luni, la Jocurile Olimpice, meciul cu liderul grupei B, Serbia, scor 4-12 (0-3, 1-3, 0-4, 3-2), tricolorii finalizând pe locul cinci și ratând, astfel, calificarea în sferturile de finală.

Iosif Chirilă a ratat calificarea în finală la canoe simplu 1000 m
Sportivul Iosif Chirilă a ratat, luni, calificarea în finala probei de canoe simplu pe distanța de 1000 de m, la Jocurile. Chirilă a fost al 5-lea, la 250 și 500 metri, al 6-lea la 750 de metri, pentru a încheia cursa pe aceeași poziție, cu timpul de 4:07.794 minute, ratând calificarea în finală.

Diana Bulimar, înlocuită în finală la bârnă cu Larisa Iordache
Gimnasta Diana Bulimar a fost înlocuită, luni, pe lista oficială de start a finalei de la bârnă, cu Larisa Iordache, la Jocurile Olimpice. Diana Bulimar a "prins" ultimul loc în calificările de la bârnă, cu nota 14.866. Larisa Iordache a fost prima sub linia calificărilor, cu nota 14.800.

Flavius Koczi, locul 7 în finală la sărituri
Gimnastul român Flavius Koczi s-a clasat, luni, pe locul 7 (penultimul loc), în finala de la sărituri din cadrul Jocurilor Olimpice, cu un punctaj de 15.633. Aurul olimpic a fost obținut de Hak Seon Yang (Coreea, 16.533), urmat de Denis Ablyazin (Rusia, 16.399) și Igor Radivilor (Ucraina, 16.316).

Programul de astăzi al românilor la Jocurile Olimpice de la Londra: Kaiac, ora 11.30 (Eton Dorney): k4x1000 m (masculin) - calificări + semifinale (ora 12.47), Ionel Gavrila, Ștefan Vasile, Toni Ionețicu, Traian Neagu. Canoe (Eton Dorney): c2x1000 m - calificări (ora 11.54) + semifinale (ora 12.55), Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu. Kaiac (Eton Dorney) - k2x500 m (feminin) - calificări (ora 12.35) + semifinale (ora 13.30), Irina Lauric, Iuliana Paleu. Atletism, ora 12.55 (Olympic Park - Olympic Stadium): Roxana Birca - 5000 m - calificări. Lupte greco-romane,ora 15.00 (ExCeL - North Arena 2): preliminarii + semifinale (ora 15.30) + finala (ora 20.25), Alin Alexuc Ciurariu - 96 kg. Gimnastică, ora 16.50 (North Greenwich Arena - O2) - finalele pe aparate (feminin + masculin), Cătălina Ponor - bârnă, Diana Bulimar - bârnă; Sandra Izbașa - sol (ora 18.20). Atletism, ora 21.05 (Olympic Park - Olympic Stadium): Viorica Tigau - lungime - calificări.