Adio, Liga 1! Rapid - Pandurii 0-3

104

Giuleștenii au fost învinși, azi, cu 3-0, pe teren propriu, de Pandurii, într-un meci în care retrogradarea era decisă. Echipa va juca de la anul în liga secundă, acolo unde va avea o companie puternică, alături de alte echipe de tradiție care au picat din Liga 1.

Giuleștenii au retrogradat pentru a șaptea oară în istorie. Oaspeții au deschis scorul prin Mrzljak în prelungirile primei reprize, după o gafă a lui Săpunaru. Autogolul lui Cmovs din minutul 60 și penalty-ul transformat de Răduț în prelungiri au stabilit scorul final.

Au evoluat echipele:

RAPID: Buchta - Săpunaru, Sapina, Cmovs, J. Oriol - Gecov (Josl 71), Garai - Kikas (Cerlincă 46), Rui Miguel (Coimbra 79), E. Oriol - Niculae

PANDURII: Stanca - Ungurușan, Șandru, Vasiljevic, Grecu (Răduț 67) - Mrzljak, Pintilii (Erico 23) - Buleică, Nistor, Shalaj - Roman (Shamsin 78)