Superliga de rugby

ACS Tomitanii, nicio şansă în faţa campioanei Ştiinţa Baia Mare

111

În ciuda celor 11 transferuri reuşite în vară, echipa ACS Tomitanii Constanţa a suferit un nou eşec sever în ultima etapă a sezonului regulat al Superligii de rugby.

Pe Arena Zimbrilor, formaţia de pe litoral nu a avut nicio şansă în faţa campioanei CSM Ştiinţa Baia Mare, care s-a impus de o manieră categorică, scor 55-12 (38-5). Pentru Constanţa, puncte pe tabelă au pus mijlocaşul la grămadă italian Tommaso Pozzobon (un eseu şi o transformare) şi flankerul italian William Nepote (un eseu).

În ciuda unui meci aflat la discreţia formaţiei băimărene, desele intervenţii medicale din timpul jocului au făcut ca arbitrul să dicteze 12 minute de prelungire. Cel mai nefericit moment al jocului s-a petrecut în repriza secundă, în minutul 48, la scorul de 45-5, când doi dintre Tomitani, Laurențiu Pocovnicu şi centrul neo-zeelandez Vuna Kerry Cooper, s-au ciocnit involuntar, aripa formaţiei constănţene fiind transportată cu ambulanţa la spital.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: Universitatea Cluj - CSA Steaua Bucureşti 10-82, SCM Timişoara - Dinamo Bucureşti 7-28.

ACS Tomitanii, ocupanta locului şase (ultimul) la finele sezonului regulat, o va întâlni pe întâlni pe Dinamo (locul trei) în barajul pentru calificarea în semifinale, iar SCM Timişoara (locul patru) va înfrunta pe Universitatea Cluj (locul cinci), cele două meciuri fiind programate în week-end-ul viitor. CSA Steaua şi CSM Ştiinţa Baia Mare, ocupantele primelor două locuri în clasament, s-au calificat direct în semifinale.