Superliga la rugby, etapa a treia

12 eseuri încasate! Echipa Tomitanii Constanţa, spulberată de Dinamo

258

Echipa ACS Tomitanii Constanţa a suferit un eşec sever, scor 19-78 (7-33), în partida susţinută, sâmbătă, pe stadionul „Florea Dumitrache” din Bucureşti, în compania celor de la Dinamo, contând pentru etapa a treia a Superligii la rugby.

Alb-roșii au dominat categoric jocul, după primele 20 de minute, tabela indicând scorul de 33-0, în urma celor cinci eseuri marcate (Damian Bonaparte 3, De-an Ackermann și Samuel Swanepoel), toate transformate de Marian Ispir. Punctele de onoare ale constănțenilor au venit în minutul 33, în superioritate numerică, după eliminarea lui Andrei Toader, Etonia Saukuru culcând balonul în terenul de țintă după o acțiune frumoasă. Mihai Pocovnicu a reușit transformarea, 33-7 fiind de altfel și scorul pauzei.

Partea secundă a fost mai echilibrată, oaspeții reușind să pună pe tabelă încă cinci puncte, prin eseul marcat de Grigoraș Diaconescu, încă de la debutul reprizei secunde, 33-12. Dinamo și-a consolidat însă avantajul pe tabelă prin încă două încercări ale lui De-an Ackerman și Clifferd Jacobs, ultima transformată de Rafael Florea Jilăveanu, 47-12. Tomitanii au reușit multe minute de joc bun, concretizate în puncte, prin eseul lui Alin Burduja, transformat de Arthur Cojoc, 47-19.

Până la finalul partidei, Dinamo avea să culce încă de cinci ori balonul în terenul advers de țintă, prin Mihai Dragoș, Antonio Savu, Alexandru Porojan şi Rafael Florea Jilăveanu (2), acesta și transformând trei dintre încercări.

La un scor categoric, 59-19 (52-5), a câştigat şi SCM Timişoara meciul cu CS Universitatea Cluj, bănăţenii reuşind nu mai puţin de nouă încercări.

Mult mai echilibrat a fost derby-ul din Ghencea, dintre CSA Steaua Bucureşti şi CSM Ştiinţa Baia Mare, încheiat cu victoria echipei gazdă, scor 18-17 (9-9). Steaua a pus puncte pe tabelă numai din penalităţi, plus o lovitură de picior căzută, singurul eseu al partidei fiind înscris de maramureşeni, care s-au ales din acest meci doar cu punctul bonus defensiv.

În clasament, CSA Steaua ocupă primul loc, cu 13 puncte, urmată de CS Dinamo (11 p), CSM Ştiinţa Baia Mare (10 p), SCM Timişoara (6 p), CS Universitatea Cluj (0 p) şi ACS Tomitanii (0 p).

Etapa viitoare (sâmbătă, 15 mai) programează partidele CS Universitatea Cluj - ACS Tomitanii Constanţa, SCM Timişoara - CSA Steaua Bucureşti şi CSM Ştiinţa Baia Mare - CS Dinamo Bucureşti.