Serena Williams, debut cu dreptul la Lexington

838

Jucătoarea americană Serena Williams, numărul 9 mondial, a învins-o marți pe compatrioata sa Bernarda Pera (60 WTA), cu 4-6, 6-4, 6-1, în primul tur la Lexington (Kentucky), turneu care marchează revenirea tenisului profesionist în Statele Unite, după pauza impusă de pandemia de coronavirus.

Serena a fost pusă în dificultate în primul set și a fost nevoită să salveze patru mingi de break la 4-4 în setul secund, după care a revenit și a obținut victoria.

Serena Williams, care a jucat primul său meci după întâlnirea de Fed Cup de la începutul lunii februarie contra letonei Anastasija Sevastova, o va înfrunta pe sora sa Venus în optimile de finală. Venus a reușit să o elimine pe belarusa Victoria Azarenka în doar două seturi, cu 6-3, 6-2.

A mai părăsit competiția din primul tur și alt nume sonor, americanca Sloane Stephens, cap de serie numărul șapte, învinsă de tânăra jucătoare canadiană Leylah Fernandez cu 6-3, 6-3.