Egal cu goluri multe, între Fiorentina și Atalanta, în Cupa Italiei

600

Echipele Fiorentina și Atalanta Bergamo au terminat nedecis, 3-3 (2-2), la capătul unui meci spectaculos, contând pentru prima manșă a semifinalelor Cupei Italiei la fotbal, disputat miercuri seara pe stadionul "Artemio Franchi" din Florența.

Atalanta a condus cu 2-0, prin golurile lui Papu Gomez (16) și Mario Pasalic (18), însă gruparea "viola" a revenit și a reușit să restabilească egalitatea până la pauză, grație reușitelor lui Federico Chiesa (33) și Marco Benassi (36). Oaspeții au trecut din nou în avantaj după pauză, prin Marten de Roon (58), însă Fiorentina a mai punctat la rândul ei o dată, prin Luis Muriel, care a stabilit rezultatul final în minutul 79.

Meciul retur va avea loc pe 24 aprilie, la Bergamo. Învingătoarea acestui duel va întâlni în finala Cupei Italiei câștigătoarea confruntării dintre Lazio Roma și AC Milan, echipe care au terminat cu un scor alb, 0-0, partida dur disputată marți, pe Stadio Olimpico din Roma.