CM 2018. Uruguay - Rusia 3-0. Suarez și Cavani lovesc, Cheryshev își dă și el autogol, iar Uruguayul câștigă grupa A

186

Cu gândul doar la victorie pentru a câștiga grupa A, Uruguay a deschis scorul cu Rusia în minutul 10. Luis Suarez a devenit uruguayanul cu cele mai multe goluri din istorie. A fost a 424-a reușită în meciurile oficiale pentru atacantul Barcelonei, care l-a depășit pe Fernando Morena. Fostul jucător, acum în vârstă de 66 de ani, marcase de-a lungul carierei profesioniste 423 de goluri.

În minutul 23, sud-americanii și-au dublat avantajul. Șutul lui Diego Laxalt a fost deviat de Denis Cheryshev în propria poartă. Cu zece minute înainte de pauză, rușii au rămas în inferioritate. Smolnikov a văzut al doilea galben pentru un fault asupra lui Laxalt.

Edinson Cavani a marcat primul său gol de la acest Mondial și a stabilit scorul final, 3-0.

ECHIPELE DE START:

Uruguay: 1. Fernando Muslera - 19. Sebastian Coates, 3. Diego Godin (căpitan), 22. Martin Caceres - 8. Nahitan Nandez, 15. Matias Vecino, 14. Lucas Torreira, 6. Rodrigo Bentancur, 17. Diego Laxalt - 9. Luis Suarez, 21. Edinson Cavani

Selecționer: Oscar Washington Tabarez

Rezerve: 12. Martin Campana, 23. Martin Silva - 4. Guillermo Varela, 2. Jose Gimenez, 13. Gaston Da Silva, 16. Maximiliano Pereira, 5. Carlos Sanchez, 7. Cristian Rodriguez, 10. Giorgian De Arrascaeta, 11. Cristhian Stuani, 18. Maximiliano Gomez, 20. Jonathan Urretaviscaya.

Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) - 23. Igor Smolnikov, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignașevici, 13. Fedor Kudriașov - 11. Roman Zobnin, 8. Iuri Gazinski - 19. Aleksandr Samedov, 15. Alexei Miranciuk, 6. Denis Cerîșev - 22. Artem Dziuba

Selecționer: Stanislav Cercesov.

Rezerve: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov - 2. Mario Fernandes, 5. Andrei Semenov, 14. Vladimir Granat, 18. Iuri Jirkov, 7. Daler Kuziaev, 16. Anton Miranciuk, 21. Aleksandr Erohin, 17. Aleksandr Golovin, 10. Fedor Smolov.

Arbitru: Malang Diedhiou; Arbitri asistenți: Djibril Camara, El Hadji Samba (toți din Senegal); Arbitru de rezervă: Bamlak Tessemba (Etiopia)

Arbitru video: Clement Turpin (Franța); Arbitru video: Cyril Gringore (Franța), Pawel Gil (Polonia), Daniele Orsato (Italia)