118
CM 2018. Mexic se impune în fața Coreei de Sud și e ca și calificată în optimi, scor final 2-1 - mexic-1529827839.jpg

Coreea de Sud – Mexic 1-2 s-a jucat în etapa a doua din Grupa F a Campionatului Mondial 2018. Mexicanii au obținut calificarea în optimile de finală de la turneul final din Rusia după victoria obținută în partida disputată la Rostov.

În prima repriză, mexicanii au început să atace din primele minute, iar golul nu s-a lăsat așteptat prea mult. În minutul 26, Carlos Vels a înscris după ce a executat o lovitură de la 11 metri. Pe finalul primei reprize, asiaticii au început să fie periculoși și au ratat o ocazie importantă prin Heung-Min Son.

După pauză, asiaticii au încercat să egaleze, iar Son a fost cel mai periculos jucător al coreenilor. Cu toate acestea, Chicharito a marcat al doilea gol al Mexicului, în minutul 66, cu un șut din interiorul careului, după o pasă primită de la Hirving Lozano. Heung-Min Son a marcat singurul gol al asiaticilor, în minutul 90+3, cu un șut senzațional de la peste 20 de metri.

ECHIPELE DE START

Coreea de Sud: Cho - Lee Yong, Jang Hyun-Soo, Kim Young-Gwon, Kim Min-Woo - Moon, Ju Se-Jong, Ki Sung-Yong, Hwang Hee-Chan - Lee Jae-Sung, Geung Min Son

Rezerve: Kim Seung-Gyu, Kim Jin-Hyeon, Hong Chul, Seung-Hyun, Woo-Young, Shin-Wook, Yo-Han, Koo Ja-Cheol, Seung-Woo, Beom-Seok Oh, Park Joo-Ho, Yun Young-Sun

Antrenor: Shin Tae-Young

Mexic: Ochoa - Alvarez Velazquez, Salcedo, Moreno, Gallardo Vasconcelos - Layun, Herrera, Guardado - Vela, Chicharito, Lozano

Rezerve: Corona, Talavera, Aquino, Ayala, Corona, G. dos Santos, J Dos Santos, Gabian, Gutierrez, Jimenez, Marquez, Peralta

Antrenor: Juan Carlos Osorio

Arbitru: Milograd Mazic

Stadion: Rostov Arena