139
CM 2018. Columbia - Anglia 1-1, 3-4 (d.l.p). Englezii s-au calificat în sferturi. Prima lor victorie la 11 metri, la Cupa Mondială - anglia-1530693122.jpg

Anglia este ultima echipă calificată în sferturile Cupei Mondiale din Rusia. Englezii au obținut prima lor victorie în urma loviturilor de departajare, din istoria participărilor lor la turneul final, 4-3 contra Columbiei, după ce, la finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1. Echipa lui Gareth Southgate va lupta pentru un loc în semifinale cu Suedia, pe 7 iulie, la Samara.

Astfel, Anglia a reușit să ajungă în sferturile Cupei Mondiale pentru prima oară în ultimii 12 ani.

La loviturile de departajare, pentru englezi au înscris Harry Kane, Marcus Rashford, Kieran Trippier și Eric Dier, în timp ce Jordan Henderson a ratat. Pentru sud-americani au transformat Radamel Falcao, Juan Cuadrado și Luis Muriel, iar Mateus Uribe și Carlos Bacca au ratat.

Meciul a fost unul lipsit de spectaculozitate, fragmentat, tensionat și în care ambele formații au evitat să-și asume riscuri. În aceste condiții, ocaziile de gol au apărut greu.

Prima șansă a englezilor a venit în minutul 6, când Ospina a respins șutul din lovitură liberă al lui Young. Kane a reluat peste poartă din poziție incomodă, după un sfert de oră de joc, iar Trippier a trimis puțin pe lângă poartă din lovitură liberă, înainte de pauză.

În startul reprizei a doua, Anglia a primit penalty, la un duel între Kane și Carlos Sanchez, iar atacantul lui Tottenham a transformat impecabil. A fost al șaselea său gol la turneul final, prin care și-a consolidat poziția de golgheter.

Echipa antrenată de Jose Pekerman a ratat o mare situație de egalare pe contraatac, în minutul 81, când Cuadrado a șutat peste poartă din poziție ideală.

În minutul 90+3, Uribe a tras în disperare de cauză de la mare distanță, Pickford a avut un reflex uluitor și a resping mingea care se duce spre vinclu. Din cornerul rezultat, Yerry Mina a marcat cu capul, cu toată opoziția lui Trippier, aflat pe linia porții.

În prelungiri, columbienii au fost mai activi, dar ocaziile au apărut la poarta lui Ospina. Rose și Dier au irosit situații favorabile, astfel că ultima echipă calificată în sferturi s-a decis prin șuturile de la 11 metri.

ECHIPELE DE START

Columbia: 1. David Ospina - 4. Santiago Arias, 13. Yerry Mina, 23. Davinson Sanchez, 17. Johan Mojica - 5. Wilmar Barrios, 6. Carlos Sanchez, 16. Jefferson Lerma - 11. Juan Guillermo Cuadrado, 20. Juan Quintero - 9. Radamel Falcao (căpitan)

Antrenor: Jose Pekerman

Rezerve: 12. Camilo Vargas, 22. Jose Fernando Cuadrado - 2. Cristian Zapata, 3. Oscar Murillo, 18. Farid Diaz, 15. Mateus Uribe, 10. James Rodriguez, 14. Luis Muriel, 21. Jose Izquierdo, 7. Carlos Bacca, 19. Miguel Borja

Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire - 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli, 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young - 10. Raheem Sterling, 9. Harry Kane (căpitan)

Antrenor: Gareth Southgate

Rezerve: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope - 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek, 4. Eric Dier, 3. Danny Rose, 19. Marcus Rashford, 11. Jamie Vardy

Arbitru: Mark Geiger (SUA); arbitri asistenți: Joe Fletcher (Canada), Frank Anderson (SUA); arbitru de rezervă: Matt Conger (Noua Zeelendă); arbitru asistent de rezervă: Tevita Makasini (Tonga)

Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenți video: Carlos Astroza (Chile), Pawel Gil (Polonia), Mauro Vigliano (Argentina)