CM 2018. Belgia - Tunisia 5-2. Al doilea succes categoric al "diavolilor roșii" la CM

258
CM 2018. Belgia - Tunisia 5-2. Al doilea succes categoric al

Belgia este ca și calificată în optimile de finală după o victorie spectaculoasă cu Tunisia, meci în care s-au marcat cele mai multe goluri de până acum la CM din Rusia. Căpitanul Hazard a obținut penalty în minutul 5 și tot el a transformat fără probleme. Lukaku a dublat avantajul Belgiei, iar replica tunisienilor a venit cinci minute mai târziu, prin Dylan Bronn.

Tot Lukaku a dat lovitura în prelungirile primei reprize: a reușit a doua "dublă" în tot atâtea meciuri disputate în Rusia și a devenit belgianul cu cele mai multe goluri marcate la un turneu final. Hazard i-a urmat exemplul în minutul 51.

Michy Batshuayi a marcat în ultimul minut regulamentar de joc, iar partida s-a terminat 5-2, după golul tunisianului Khazri. Belgia e lider în grupa G, cu 6 puncte, și un golaveraj impresionant, 8-2.

ECHIPELE DE START:

Belgia: 1. Courtois - 2. Alderweireld, 20. Boyata, 5. Vertonghen - 15. Meunier, 7. De Bruyne, 6. Witsel, 11. Ferreira Carrasco - 14. Mertens, 9. Lukaku, 10. E. Hazard. Rezerve: 12. Mignolet, 13. Casteels - 3. Vermaelen, 4. Kompany, 8. Fellaini, 16. T. Hazard, 17. Tielemans, 18. Januzaj, 19. Dembele, 21. Batshuayi, 22. Chadli, 23. Dendoncker. Selecționer: Roberto Martinez.

Tunisia: 1. Ben Mustapha - 11. Bronn, 2. S. Ben Youssef, 4. Meriah, 12. Maaloul - 13. Sassi, 17. Shkiri, 7. Khaoui - 8. F. Ben Youssef, 10. Khazri, 9. Badri. Rezerve: 16. Matlouthi, 22. Hassen - 3. Benalouane, 5. Haddadi, 6. Bedoui, 14. Ben Amor, 15. Khalil, 18. Srarfi, 19. Khalifa, 20. Chaaleli, 21. Naguez, 23. Sliti. Selecționer: Nabil Maaloul.

Arbitru: Jair Marrufo (SUA).