193
Handbal / CS Minaur, foarte aproape de sferturile de finală ale EHF European League - handbalminaur-1613035125.jpg

Echipa feminină de handbal CS Minaur Baia Mare a reuşit o victorie extrem de importantă, scor 40-27 (19-11), în partida cu Storhamar Handball Elite (Norvegia), disputată pe teren propriu, în Grupa C a EHF European League, luând astfel o opţiune serioasă pentru calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

Pentru CS Minaur, au marcat: Jovana Kovacevic 8, Linn Blohm 7, Asuka Fujita 6, Cristina Laslo 5, Iaroslava Burlacenko 4, Jelena Lavko 3, Sonia Seraficeanu 2, Anca Polocoşer 2, Larissa Fais Munhoz Araujo 1, Ana-Maria Tănăsie 1, Andreea Cristina Popa 1.

În clasamentul Grupei C, CS Minaur se află pe primul loc, cu 6 puncte (4 jocuri), urmată de Astrahanocika Astrahan, 4 puncte (4 j), Storhamar Handball Elite, 4 puncte (5 j), Thuringer HC, 2 puncte (3 j).

Formaţia băimăreană va juca ultimele meciuri din grupă cu Thuringer HC, la Baia Mare, pe 20 şi 21 februarie.
Primele două clasate se vor califica în sferturile de finală.