Constănțenii cu dizabilități, campioni la Powerlifting

2694

Două titluri de campion și o medalie de argint, acesta este palmaresul cu care s-au întors de la Galați sportivii din cadrul Asociației Județene Constanța a Sportului pentru Persoane cu Handicap (AJCSPH). Aceștia au participat, în perioada 30 - 31 martie, la Campionatul Național de Powerlifting organizat de către Comitetul Național Paralimpic România împreună cu Asociația "Sporting Club Galați".
Astfel, la categoria 65 de kg, pe locul întâi s-a clasat Cristian Mihai Popi, la categoria 68 de kg a câștigat Daniel Mititelu, iar, la categoria 90 kg, Erchin Ali (campion național la această categorie și în 2010 și în 2011) a obținut locul al doilea.
"Încercăm să atragem noi membri în rândurile asociației noastre, promovând mișcarea și sportul la nivel de persoană cu dizabilități", spune Ion Gembășanu, președintele AJCSPH. Participarea sportivilor a fost posibilă cu sprijinul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Constanța și Fundației pentru Promovarea Sportului Constănțean.