€ 4.7345
£ 5.2361
$ 4.2201

Mai multe ştiri online:

Eugen Orlando Teodorovici, propus ministru al Finanțelor Publice

Ştire online publicată Vineri, 26 Ianuarie 2018. Autor: Cuget Liber Online.
Eugen Orlando Teodorovici s-a născut la 12 august 1971.

A absolvit Facultatea de Comerț din cadrul Academiei de Studii Economice din București (1997) și un master în Relații Internaționale și Integrare Europeană la Școala Națională de Studii Politice și Administrative din București (2006), potrivit www.senat.ro.

A fost referent în cadrul Direcției Generale de Management, Marketing, Prognoză și Resurse Umane a Ministerului Transporturilor (1991-1997) și expert la Direcția Generală de Integrare Europeană din cadrul aceluiași minister (1997-1999).

A fost expert (febr.-iun. 1999) și director (iun.-dec. 1999) al Departamentului pentru Integrare Europeană din cadrul Guvernului României, director al Departamentului pentru Afaceri Europene din cadrul Ministerului Afacerilor Externe (ian.-dec. 2000), director general al Direcției de Coordonare a Programelor ISPA și SAPARD din cadrul Ministerului Integrării Europene (2000-2004), director general al Autorității de Management pentru Fondul de Coeziune și Infrastructură în cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor (2004-2005), director general al Autorității de Management pentru Infrastructură în cadrul Ministerului Finanțelor Publice (2005-2007).

A deținut funcția de secretar de stat în Ministerul Economiei și Finanțelor (nov. 2007-ian. 2009), director general al Autorității de Management ex ISPA în cadrul Ministerului Finanțelor Publice (ianuarie-iunie 2009), director Autoritatea de Audit, Curtea de Conturi a României (iun. 2009-mai 2012).

A fost consilier de stat în cadrul aparatului propriu de lucru al prim-ministrului Victor Ponta (mai-dec. 2012).

La alegerile din 9 decembrie 2012, a obținut un mandat de senator în Colegiul uninominal nr. 1 din Buzău. În urma alegerilor parlamentare din 11 decembrie 2016, a fost ales în Circumscripția electorală nr. 38 Tulcea, obținând cel de-al doilea mandat de senator, pe listele PSD.

Este președinte al Comisiei pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital a Senatului (din 28 martie, 2017); membru al Comisiei pentru afaceri europene și membru al Comisiei speciale pentru elaborarea unei propuneri legislative pentru modificarea și completarea Legii nr. 321/2009 privind comercializarea produselor alimentare, potrivit site-ului oficial al Senatului.

Eugen Orlando Teodorovici a deținut funcția de ministru al Fondurilor Europene în guvernele Ponta II (dec. 2012-mart. 2014), Ponta III (mart. 2014-dec. 2014), Ponta IV (dec. 2014-mart. 2015) și pe cea de ministru al Finanțelor Publice în Guvernul Ponta IV (30 mart.-4 nov. 2015) și în Guvernul Sorin Cîmpeanu (interimar: 5 nov.-17 nov. 2015).

Distribuie :

Top ştiri din ultimele 7 zile

ziare & stiri Revista presei
Pagina a fost generata in 0.9393 secunde