SIMONA HALEP și-a consolidat prima poziție în clasamentul WTA. Victorie la Shenzhen!

477
SIMONA HALEP și-a consolidat prima poziție în clasamentul WTA. Victorie la Shenzhen! - simonahalepshenzen174452300-1514979296.jpg

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale Shenzhen Open. Ea își va păstra locul I WTA și va fi principala favorită la Australian Open.

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-2, pe chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 91 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale Shenzhen Open. În urma acestui succes, Halep își va păstra locul I în clasamentul WTA pentru a 14-a săptămână la rând și va fi principala favorită la Australian Open, primul; Grand Slam al anului (15-28 ianuarie).

Înaintea acestei partide, cele două jucătoare se mai întâlniseră o dată, anul trecut, pe iarbă, la Eastbourne. Atunci, Halep s-a impus în trei seturi, revenind după un prim set exploziv al chinezoaicei (scor 3-6, 6-3, 6-2).

În faza următoare, Halep va evolua pentru prima dată cu Arina Sabalenka din Belarus, în vârstă de 19 ani și ocupantă a locului 73 WTA. Sanbalenka are partide bune la Shenzhen, obținând două victorii destul de clare, 6-4, 6-4, cu Monica Niculescu și 6-1, 6-0, cu Danka Kovinici din Muntenegru.

Calificarea în sferturi este recompensată la Shenzhen cu 13.121 de dolari și cu 60 de puncte WTA.

Anul trecut, românca a pierdut în optimi la acest turneu, în fața sportivei cehe Katerina Siniakova, scor 3-6, 6-4, 5-7. Halep a câștigat competiția chineză în 2015.