Trei elevi constănțeni pe podiumul olimpiadei pluridisciplinare

478

Trei elevi constănțeni au făcut furori la Olimpiada Internațională Pluridisciplinară Tuymaada din Irkutsk, Yakuția, Siberia Orientală, culegând toate medaliile de pe podium. Ioana Teodora Tofoleanu din clasa a XI-a la Liceul Teoretic "Ovidius" a câștigat medalia de aur la disciplina chimie. Argintul la aceeași materie a fost obținut de colega sa, Ruxandra Bârzan, tot de la Liceul Teoretic "Ovidius", iar Gabriel Petrică, din clasa a X-a la Colegiul Național "Mircea cel Bătrân", a câștigat medalia de bronz la fizică.
Competiția s-a desfășurat în perioada 7-14 iulie. Lotul olimpic al României a obținut, în total, 10 medalii, dintre care două de aur, patru de argint și patru de bronz. Constănțenii se vor întoarce în țară duminică, 15 iulie.