Profesorii de istorie din județul Constanța, premiați pentru cariera dedicată performanței în educație

Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018, 18:00
1007
Revedere emoționantă, joi, 22 noiembrie 2018, la Sala Remus Opreanu a Palatului administrativ Constanța, unde a avut loc omagierea profesorilor de istorie în cadrul activității "Generația de ieri, un exemplu pentru generația de azi". Într-o atmosferă de sărbătoare, cu prilejul Centenarului Marii Uniri, la inițiativa Inspectoratului Școlar Județean Constanța, a avut loc o întâlnire între profesorii de istorie pensionari și actualii profesori care continuă la catedră misiunea de formare și modelare a tinerei generații.
Organizatorii evenimentului, Inspectoratul Școlar Județean Constanța în parteneriat cu Primăria Municipiului Constanța, și-au dorit să răsplătească performanța în educație, realizată          de-a lungul carierei de către profesorii de istorie. 


În semn de respect și prețuire doamna inspector școlar general, prof. Zoia Gabriela Bucovală și primarul Decebal Făgădău au înmânat celor prezenți, diplome de excelență și scrisori de mulțumire pentru întreaga activitate desfășurată în slujba învățământului constănțean.


Cu această ocazie, doamna inspector școlar pentru istorie, prof. Paula Iordan, a făcut o trecere în revistă a tuturor premiilor naționale obținute de elevi la olimpiadele și concursurile de istorie din ultimii ani și a proiectelor realizate de "generația de azi" a profesorilor de istorie, apreciind implicarea, dăruirea și profesionalismul acestora.


​Aceast eveniment de excepție a reprezentat un moment emoționant, în care au fost  apreciate realizările dascălilor care au predat istorie, și care au cultivat în rândul generațiilor de tineri sentimentul de patriotism, fiind premiați 58 de profesori:


Albu Valentin​- Liceul Teoretic "Anghel Saligny" Cernavodă
Albu Viorica - Liceul Teoretic "Anghel Saligny" Cernavodă
Băhnăreanu Maria - Școala Gimnazială Nr.33 "A.Saligny" Constanța                                        
Bardac Anghel - Școala Gimnazială Nr.1 Grădina
Belu Maria - Liceul Teoretic "Lucian Blaga" Constanța
Borcan Nicolae - Școala Gimnazială Nr. 28 "Dan Barbilian" Constanța
Botoș Florina - Scoala Gimnazială Nr.6 "N.Titulescu" Constanța
Brăiloiu Ion - ​Liceul Teoretic "Carmen Sylva" Eforie Sud
Budrică Camelia - Colegiul Național ,,Mihai Eminescu" Constanța
Budrică Mihail - Liceul Tehnologic "I.G.Duca" Constanța
Ciorbaru Gheorghe -​Liceul Tehnologic "Dragomir Hurmuzescu" Medgidia
Cojocaru Maria - Liceul Teoretic ,,George  Călinescu" Constanța
Comănescu Axinte - Liceul Teoretic "Anghel Saligny" Cernavodă
Constantinescu Doina -Școala Gimnazială Nr. 29 "Mihai Viteazul"  Constanța
Dămăroiu Natalia - Liceul Teoretic "Ovidius", Constanța
Dumitrescu Stelian – "Liceul Tehnologic ,,Lazăr Edeleanu" Năvodari
Enache Mariana –"Școala Gimnazială Nr. 11 "Dr. Constantin Angelescu" Constanța
Gafar Ecrem​Școala Gimnazială "Lucian Grigorescu" Medgidia
Georgescu Elena - Scoala Gimnaziala Nr. 23 "C.Brâncoveanu" Constanța
Georgescu Ion- Scoala Gimnaziala Nr.23 "C.Brâncoveanu" Constanța
Georgescu Vasile Florian - Liceul Tehnologic "Emil Racoviță" Techirghiol
Gherghilescu Natașa - Colegiul Tehnic "Pontica" Constanța  
Gospodin Stere - Liceul Tehnologic "Ion Podaru" Ovidiu
Grosu Ion - Liceul Tehnologic "Ion Podaru" Ovidiu
Ismail Mufit -​Liceul Tehnologic Topraisar
Levonian Cornelia - Liceul Tehnologic ,,Lazăr Edeleanu" Năvodari
Lupu Mihai - Colegiul Național "Mircea Cel Bătrân" Constanța
Marinescu Ion​ - Școala Gimnazială Nr.1 Hârșova
Mateizer Mariana - Școala Gimnazială Nr.1 Castelu
Moiceanu Ion - Liceul Teoretic "Ovidus" Constanța
Mustață Octavian - Școala Gimnazială "I.Creangă" Albești
Nasta Cornelia​ - Școala Gimnazială Nr. 1  Tuzla
Neacșu Gheorghe - Scoala Gimnazială Nr.1 Oltina
Nicolau Dalila​ - Liceul Tehnologic "C.A. Rosetti" Constanța
Olteanu Ion- Școala Gimnazială Movilița
Palaș Zoița - Liceul cu Program Sportiv "N.Rotaru" Constanța
Papuc Jan - Școala Gimnazială Nr 40  "Aurel Vlaicu"  Constanța
Peteu Natașa - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" Medgidia
Purcărea Petre - Școala Gimnazială Nr. 30 "Gh. Țițeica" Constanța
Pițigoi Rodica​ - Școala Gimnazială Nr. 12 "B. P. Hașdeu" Constanța
Pop Paula Adriana - Colegiul Național ,,Mihai Eminescu" Constanța
Radu Ionel - Școala Gimnazială Nr. 8 Constanța
Rusali Doina - Școala Gimnazială Nr 16 "M.I. Dobrogianu" Constanța
Rusu Steluța -​Școala Gimnazială "Lucian Grigorescu" Medgidia
Sandu Ștefana - Școala Gimnazială Nr. 3 "Tudor Arghezi" Năvodari
Săvoiu Ligia - ​Școala Gimnazială Nr. 2 "Viceamiral Murgescu" Valu Lui Traian
Stan Constantin - Școala Gimnazială Nr. 37 Constanța
Stratenie Gabriel - Școala Gimnazială Nr.36 Constanța
Sturdza Aurelia - Școala Gimnazială Nr.1 "G.Enescu" Constanța
Șopu Dumitru​- Colegiul Tehnic "Tomis" Constanța
Ștefan Viorica - Școala Gimnazială Nr 40  "Aurel Vlaicu"  Constanța
Tășală Mărioara - Școala Gimnazială "Dan Spătaru" Aliman
Teodorescu Maria - Școala Gimnazială Nr.39 "N.Tonitza" Constanța
Trancă Ion - Școala Gimnazială Nr. 14 Constanța
Ursache Aurelia - Liceul Teoretic "Ovidius" Constanța
Vasile Maria - Școala Gimnazială Nr. 12 "B. P. Hașdeu" Constanța
Vărășteanu Nina - Școala Gimnazială "Lucian Grigorescu" Medgidia
Vitanos Constantin - Colegiul Național ,,Constantin Brătescu" Constanța


Pagina a fost generata in 0.5842 secunde