Premii "Arhimede" pentru micii matematicieni constănțeni

928
În perioada 26-30 iunie 2007, la București, s-a desfășurat Concursul de Matematici Aplicate "Arhimede", pentru prima dată cu participare internațională. Au intrat în competiție elevi din Spania, Moldova, Serbia și România. Au fost afiliate și echipaje din ciclul primar de învățământ, iar județul Constanța a fost reprezentat de cinci elevi înscriși la Centrul Regional pentru Tineri Capabili de Performanță. Aceștia au reușit un palmares important, obținând un premiu întâi, trei premii doi și un premiu trei. Ioan Ignat Ioan, din clasa a IV-a, a câștigat premiul întâi, Iman Bilal - clasa a IV-a, Alexandru Ursaru - clasa a III-a, și Kaan Bilal - clasa a IV-a, s-au clasat pe locul al doilea, iar Costin Dobrin, din clasa a III-a, a obținut premiul al treilea. Micii matematicieni constănțeni de la Centrul Regional pentru Tineri Capabili de Performanță sunt pregătiți de institutor Ecaterina Rupesac.