DJST Constanţa / Laureaţii Festivalului Internațional „Dobroge, Mândră Grădină”

Miercuri, 15 Septembrie 2021, 15:53
91
Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța, alături de Asociația Culturală a Coregrafilor, Scenografilor, Actorilor Liber Profesioniști și Amatori, Centrul Cultural Educativ și Pregătire Artistic „Ovidius Ro” Constanta și Clubul Unesco Pireus & Insule-Atena a organizat, în perioada 31 august - 5 septembrie 2021, a XIV-a ediție a Festivalului pentru copii și tineret „Dobroge, Mândră Grădină”.

Evenimentul a fost organizat în locațiile: Stațiunea Venus - Mera Resort; Mera-Villas; Turquoise-Resort; Esplanada; Stațiunea Cap-Aurora - Mera-Onix; Stațiunea Saturn - Complex Cerna. Toate locațiile sunt cu circuit închis, datorită condițiilor sanitare, a precizat directorul executiv al DJST Constanţa, Mariana Solomon.

Ansambluri Folclorice participante la Festivalul „Dobroge Mândră Grădină”: A.F. Ropota – Ciupercenii Noi – Dolj, A.F. Floricica Teiului – Dioști – Dolj, A.F. Segărceanca – Segarcea – Dolj, A.F. Asociația IHTIS – Botoșani, A.F. Astras – Constanța, A.F. Someșul – Apahida – Cluj, A.F. Florile Mureșului – Vladimirescu – Arad, A.F. Altița – Tecuci – Galați, A.F. Grup Vocal – Folcloric Cetinița – Focșani – Vrancea, A.F. Flori de Măr – Curtișoara – Olt, A.F. Mugurelul – Dăneasa – Olt, A.F. Stejărelul – Mărunței – Olt, A.F. Flori Mureșene – Chețani – Mureș, A.F. Acidava – Piatra – Olt – Olt, A.F. Mugurașii – Agaș – Bacău, A.F. Posada – Curtea de Argeș – Argeș.

În cadrul festivalului pe secțiunile de concurs: coregrafie, persoane cu dizabilități, interpretare vocală și instrumentală, s-au consemnat următoarele rezultate:

1. Nicoleta Irina Năsui – DOLJ - Trofeul Festivalului (interpretare),

2. Oana Buture – Vrancea – Trofeul Festivalului (interpretare),

3. Geta Rotaru – Galați – Trofeul Festivalului(interpretare)

Categoria 8-13 ani

1. Iustina Lipoveanu – BOTOȘANI – Trofeul Festivalului;

2. Premiul I – AnaMaria Ciobanu – PRAHOVA,

Premiul I – Maria Cristina Chiruță – CONSTANȚA,

Premiul I – Iustin Visan – VRANCEA,

Premiul I – Lucian Constantin – DOLJ

3. Premiul II – Miruna dragomir – PRAHOVA,

Premiul II – Miriam Adriana Stan – FĂGET-TIMIȘ,

Premiul II - Ana Sara Iordache – VRANCEA,

Premiul II – Ianis Lipoveanu – BOTOȘANI,

4. Premiul III – Antonia Ștefania Alexandru – VRANCEA,

Premiul III – Beatrice Maria Chipereanu – TIMIȘ

Categoria 14 – 18 ani

1. Denis Mihăiță Irinel – DOLJ – Trofeul Festivalului

Ștefania Ilici – PRAHOVA – Trofeul Festivalului

2. Premiul 1 – Petruța Cristina Criveanu – OLT,

Premiul I - Raluca Ștefania Pop – ORADEA,

Premiul I – Iustina Maria Păun – VRANCEA,

Premiul I – Roberta Ioana Rață – BACAU

3. Premiul II – Roberta Alexandru Răduț - DOLJ,

Premiul II – Elena Alexandra Bacria –CURTEA DE ARGEȘ,

Premiul II – Beatrice Elena Sălăvăstru – GALAȚI

4. Premiul III – Andreea Gabriela Surăeanu – VRANCEA,

Premiul Giulia Andrada Caiș - ORADEA

Instrumental

Andrei Chirilă – vioară – BIHOR - Trofeul Festivalului

Grup Vocal

Ansamblul Folcloric MUGURAȘII – AGAȘ BACĂU – Trofeul Festivalului

Coregrafie

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric FLORILE MUREȘULUI – TUDOR VLADIMIRESCU – ARAD,

LOCUL I - Ansamblul Folcloric ACIDAVA – PIATRA-OLT – obiceiuri străbune,

LOCUL II – Ansamblul Folcloric- FLORI MUREȘENE – CHEȚANI-MUREȘ

Suita Dans Mixt

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric SEGĂRCEANCA – SEGARCEA – DOLJ,

Locul I - Ansamblul Folcloric FLORI DE MĂR – CURTIȘOARA – OLT,

Locul I - Ansamblul Folcloric STEJĂRELUL – MĂRUNȚEI –OLT,

Locul II – Ansamblul Folcloric- FLORICICA TEIULUI - DIOȘTI - DOLJ

Coregrafie – formație de dans fete

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric MUGURELUL _ DÂNCA –CLUJ

Locul I – Ansamblul Folcliric ROPOTA – CIUPERCENII NOI – DOLJ,

Locul II – Ansamblul Folcloric FLORI MUREȘENE - CHEȚANI-MUREȘ

Coregrafie – Grup bărbătesc

Locul I – Ansamblul Folcloric CEATA DE CĂLUȘARI STEJARELUL – MĂRUNȚEI – OLT,

Locul II – Ansamblul Folcloric MUGURAȘII – AGAȘ - BACĂU ,

Locul II - Ansamblul Folcloric FLORI MUREȘENE - CHEȚANI-MUREȘ,

Locul II – Ansamblul Folcloirc CRIȘANA – ORADEA

MARELE PREMIU al FESTIVALULUI Ansamblul Folcloric POSADA – CURTEA DE ARGEȘ - ARGEȘ

Coregrafie DANS MIXT

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric FLORILE MUREȘULUI – TUDOR VLADIMIRESCU – ARAD,

Locul I - Grupul Folcloric ALTIȚA – TECUCI –GALAȚI,

Locul II - Grupul Folcloric CUNUNIȚA SATULUI – LIEȘTI – GALAȚI,

Locul III – Ansamblul Folcloric CRIȘANA – ORADEA.

Foto: Facebook / Festivalul Internațional de Folclor „Dobroge, Mândră Grădină”

Articole pe aceeasi tema

Pagina a fost generata in 0.1995 secunde