Teoria conspiraţiei continuă. „Coronavirusul ar fi fost lansat dintr-un laborator al SUA”

362
2 min citire
Teoria conspiraţiei continuă. „Coronavirusul ar fi fost lansat dintr-un laborator al SUA” - fond-1628717135.jpg
Presa din China și Rusia abundă în articole care indică Statele Unite ale Americii drept loc de origine a coronavirusului. Mai exact, un laborator militar, Fort Detrick, din statul Maryland, care a fost închis în urmă cu doi ani. Pretextul? Fort Detrick a fost închis cu puțin timp înainte de izbucnirea pandemiei, iar asta nu poate fi o coincidență, potrivit mass-media din China și Rusia.
Un site rusesc de știri, Svpressa.ru, a publicat pe 31 iulie un articol sub titlul „Fort Detrick din SUA - sursa COVID-19?". Refăcând cronologia pandemiei de coronavirus în Statele Unite, articolul susține că închiderea laboratorului de la Fort Detrick (august 2019) înaintea izbucnirii pandemiei nu este o coincidență, scrie şi site-ul televiziunii de stat chineze CCTV. Jurnaliştii chinezi arată că s-au petrecut lucruri ciudate în zona laboratorului înainte de izbucnirea pandemiei. Articolul descrie laboratorul ca pe un iad în care sunt păstrate cantități mari de arme biologice din al doilea război mondial. În iulie 2019, au fost raportate cazuri de „pneumonie cu cauze necunoscute” la două sanatorii din apropierea Fort Detrick, iar în aceeași perioadă a fost anunțată închiderea laboratorului. În articol scrie că este ciudat că un laborator științific cu potențial de a urmări originea coronavirusului este închis brusc, în loc să se alăture eforturilor de a descoperi un vaccin.
În septembrie 2019, un raport al Centrului pentru controlul bolilor și prevenție din Maryland a arătat că „pneumonia cu cauze necunoscute" are legătură cu țigările electronice și cu vaping-ul. La scurt timp după acest anunț, o boală pulmonară cu simptome asemănătoare COVID-19 a început să se răspândească în mai multe state din SUA. Deși Washingtonul a respins deschiderea unei anchete asupra infectărilor din Maryland din motive de „securitate națională", problema nu poate fi ocolită la nesfârșit, încheie articolul din SVpressa, citat de CCTV.
Originea teoriilor este în China
Și China s-a alăturat acestui front. Deși presa chineză a vehiculat și ea ipoteza originii coronavirusului în SUA, în ultima perioadă eforturile țării în această direcție s-au intensificat, scrie CNN. În ultimele două săptămâni, Beijingul și-a mobilizat diplomații și aparatul de propagandă, cerând Organizației Mondiale a Sănătății să facă o anchetă la laboratorul militar de la Fort Detrick din SUA. Asta după ce tot Beijingul a refuzat cererea OMS de a permite accesul investigatorilor pentru o a doua fază a investigației în laboratoarele și piețele din Wuhan. China respinge categoric ipoteza ca virusul a provenit din laboratorul din Wuhan, acuzând Washingtonul că politizează originile coronavirusului. Dar, în același timp, promovează agresiv o contra-teorie fără nicio dovadă științifică, mai scrie CNN.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0459 secunde