Tricolorii, performanță excelentă la fotbal pe plajă

210

Echipa națională de fotbal pe plajă a României a obținut o performanță notabilă. Tricolorii s-au calificat la turneul pentru menținerea/promovarea în Divizia A din Liga Europeană, în urma clasării de la turneul Euro Beach Soccer League din Divizia B, desfășurat în Italia, la Catania.

Conduși de pe margine, dar și din teren de antrenorul-jucător Marian Măciucă, românii au terminat pe locul al doilea grupa din care au făcut parte, iar în ierarhia echipelor clasate pe poziția secundă în cele patru serii din Divizia B, s-au clasat pe primul loc.
Așadar, România s-a impus cu 7-4 în fața Finlandei, 3-0 la masa verde cu Serbia și a pierdut cu 2-3 în fața Greciei.
Din lotul convocat de Marian Măciucă au făcut parte șapte fotbaliști constănțeni: Valentin Dumitrică, Iulian Răvoiu, Daniel Zaharia, Adrian Benciu, Liviu Croitoru, Bogdan Ciocănel și Gheorghe Andreescu.