106
Tenis, WTA Eastbourne / Mihaela Buzărnescu, eliminată în runda inaugurală de Jelena Ostapenko - mihaelabuzrnescu-1561393453.jpg

Mihaela Buzărnescu a părăsit turneul WTA de la Eastbourne în runda inaugurală, jucătoarea noastră fiind învinsă în două seturi, scor 6-4, 6-4, de Jelena Ostapenko.

Ajunsă pe locul 47 în clasamentul WTA, Miki a condus cu 4-2 în ambele seturi, dar din păcate scenariul a fost același: letona a întors soarta manșelor și le-a câștigat în oglindă, scor 6-4.

Locul 35 în ierarhia mondială, Ostapenko s-a impus după o oră și 33 de minute. După participarea la Eastbourne, Buzărnescu va primi 4.205 de dolari și un punct WTA.

Turneul de la Eastbourne face parte din categoria Premier, are premii totale în valoare de $998,712, se dispută pe iarbă și are loc în perioada 23-29 iunie. Directorul competiției este Gavin Fletcher, iar ultima campioană este Caroline Wozniacki.