Simona Halep, acceptată direct în turul doi în turneul de la Wuhan

163

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul 6 mondial, va intra direct în turul secund al turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari, contra învingătoarei dintre cehoaica Barbora Strycova și chinezoaica Xiyu Wang, informează Agerpres.

Halep, campioana en titre de la Wimbledon, va juca primul său meci după ce a fost eliminată din turul al doilea la US Open.
Simona Halep are cinci victorii consecutive în fața cehoaicei Strycova (31 WTA), cel mai recent la Indian Wells, anul acesta, fără a pierde vreun set în aceste succese. Strycova a câștigat primul episod al acestui duel, în 2010, la Paris, în calificări. Wang are 18 ani și ocupă locul 140 în clasamentul mondial.

Constănțeanca este la a șasea sa participare la turneul Wuhan Open, cel mai bun rezultat fiind semifinala din 2016, când a fost învinsă de Petra Kvitova, viitoarea câștigătoare.

Australianca Ashleigh Barty este principala favorită, iar campioana en titre e belarusa Arina Sabalenka.