Ieri, la Constanța, Tomis - U Jolidon Cluj 26-30

2074
O nouă înfrângere în campionat a handbalistelor, la capătul unui joc slab,
în care gazdele nu au condus deloc pe tabelă, a determinat reacția promtă
a președintelui clubului.

Și așa cu răbdarea pusă la grea încercare de evoluțiile mediocre ale Tomisului din ultimul timp, Gheorghe Slabu, președintele clubului, a răbufnit la finele partidei de ieri, de la Constanța, Tomis - U Jolidon Cluj 26-30 (15-17).
"Măsurile pe care le vom lua vor fi dure. Cui nu-i convine ce se va hotărî e liberă să plece. În jocul echipei domnește o dezordine totală. Fiecare încearcă să rezolve situația numai pe cont propriu. E cumplit!", a declarat Slabu. Nu este exclus ca, după acest meci, Tomis să renunțe și la mai multe handbaliste.
Fragile în apărare și cu ratări inexplicabile în atac, jucătoarele constănțene nu au condus nici măcar o dată Clujul. Au alergat tot meciul după egalare, pe care au reușit-o doar de două ori, în prima repriză, 4-4 (min. 7) și 6-6 (min. 11)!
Oaspetele au avut avantaj pe tabelă încă de la început, "bomberul" Vintilă, lăsată prea liberă în debut, punctând de opt ori în prima repriză, perioadă în care clujencele s-au distanțat și la patru goluri (11-7, 12-8, 13-9).
Cu toate hibele din jocul lor, constănțencele puteau intra totuși cu egal la cabine, dar, în ultimul minut al primei părți, la 15-17, Busuioceanu a ratat un 7 m, iar Pătru a trimis în bară în ultima secundă.
Începutul reprizei a doua a arătat o echipă a gazdelor mai decisă să recupereze diferența. Beneficiind de o bară a Clujului și de o intervenție a portăriței Blaga, la două atacuri adverse succesive, Tomis s-a apropiat la un gol (16-17), dar nu a reușit apoi să treacă de această barieră, diferența menținându-se în favoarea oaspetelor.
Mai mult, Tomis n-a marcat deloc vreme de 12 minute (41 - 53), timp în care U Jolidon a punctat de cinci ori, ducând scorul la 28-22 și omorând meciul. Pe final, gazdele n-au mai reușit decât să reducă din diferență.
"Am jucat foarte slab, acesta e nivelul nostru la ora actuală. Mai mult n-am putut. Sperăm însă în continuare la cupele europene", a declarat Pătru.
"Ratăm în continuare foarte mult. Jucătoarele trebuie să înțeleagă că e răspunderea lor când ajung unu la unu cu portarul. Clujencele au fost mai lucide și mai omogene", a spus și antrenorul Tomisului de la acest meci, Victor Dăbuleanu.
Marcatoarele de ieri: Tomis: Tâlvâc - 6, Busuioceanu - 6 (3 din 7 m), Zamfir - 4, Barcan - 4, Mateescu - 2 (din 7 m), Pătru - 1, Dincu - 1, A. Iovănescu - 1, Topa - 1 / U Jolidon: Vintilă - 11 (5 din 7 m), Dincă - 8, Crap - 5, Paraschiv - 2, Joldeș - 2, Tudorache - 1, Chintoan - 1.
Ieri s-au mai jucat două meciuri din etapă, HCM Buzău - Dunărea Brăila 24-22 (12-12) și HCM Baia Mare - Rapid 33-25 (14-13), restul confruntărilor fiind programate sâmbătă, HCM Roman - Știința Bacău (ora 11), Universitatea Reșița - HC Zalău (11), Cetate Deva - Rulmentul Brașov (18) și luni, Oțelul Galați - Oltchim Rm. Vâlcea (11).
Etapa viitoare: HCM Baia Mare - Cetate Devatrans, Rapid - Universitatea Reșița, HC Zalău - Oțelul Galați, Oltchim Rm. Vâlcea - Tomis (marți, 16 februarie), Universitatea Jolidon Cluj - HCM Roman, Știința Bacău - HCM Buzău, Dunărea Brăila - Rulmentul Brașov.