729

Academia Rapid a câștigat derby-ul cu CSA Steaua de pe Arena Națională, scor 3-1, demonstrând că e favorită certă la promovarea în Liga 3-a. Pe stadion au fost 36.277 de oameni, conform crainicului arenei.

După un început pe contre, Rapid a reușit să deschidă scorul în minutul 41, prin Daniel Niculae, care și-a demonstrat clasa superioară și a finalizat superb centrarea primită de la Vlada.

Steliștii au egalat în prelungirile primei reprize, prin Predescu, care a transformat fără emoții penalty-ul obținut ca urmare a unui henț făcut tocmai de Daniel Niculae.

Repriza secundă a fost dominată cu autoritate de rapidiști, care au tranșat partida până în minutul 50. Mai întâi, Alexandru Burlacu a dus-o pe Academia Rapid în avantaj în urma unei gafe comise de portarul stelist la o fază fixă.

Vlada a închis tabela în minutul 60, îndeplinind o simplă formalitate după o acțiune superbă creată pe axa Daniel Niculae - Goge.

Academia Rapid e pe primul loc, cu 59 de puncte, în timp ce Steaua e pe 2, cu 54 de puncte și un meci mai puțin.